image23
image24
image25
image26
image27

South Central Junior Division Tournament Results and Points Champion Race

 This page contains all the Junior Division Tournament Results and Current Points race stats for the SRM Concrete Champions...By scrolling down the page you will see the individual tournament results... 

SCTN BN "Junior Division" Points Race 2018

South Central Region TN BASS Nation Junior Division Points Race 2018,

South Central Region TN BASS Nation Junior Division Points Race 2018, Total points are Best 4 Regular Season plus Region Championship

Team School T1 T2 T3 T4 T5 T6 T7 REG Pts RC Pts TOY Total TOY Place

Austin Roberts/Gavin Sells Franklin County JR Bass Team 99 100 95 100 94 95 99 398 198 596 1

Caden Stevens/Luke Yarbrough Franklin County JR Bass Team 97 98 99 97 60 99 93 393 194 587 2

Kylan Mantooth/Cole Bryan Tullahoma JR Bass 100 99 60 98 93 60 79 390 196 586 3

Jake Krauth/Hunter Weaver Franklin County JR Bass Team 95 97 60 99 98 88 98 392 192 584 4

Mason Kerr/Rylie Burt Franklin County JR Bass Team 0 0 100 60 95 60 95 350 200 550 5

DJ Drake/Tristan Hindman Franklin County JR Bass Team 60 60 91 60 97 100 97 385 120 505 6

Gavin Hackworth/Spencer Scissom Grundy County Jr Bass 60 0 60 0 0 94 81 295 188 483 7

Peyton Hargrove/Alex Thompsom Tullahoma JR Bass 0 60 60 0 60 0 94 274 186 460 8

Lance Hill/Ryan Layne Grundy County Jr Bass 93 0 60 60 60 91 90 334 120 454 9

Peyton Sanders/Trenton Boswell Franklin County JR Bass Team 91 0 60 60 96 60 86 333 120 453 10

Brady Welch/Taylor Bobo Tullahoma JR Bass 0 60 60 0 60 0 85 265 184 449 11

Reagan Hershman/Tristen Boyd Grundy County Jr Bass 60 60 60 0 0 60 60 240 190 430 12

Ty Bray/Gavin Henry Grundy County Jr Bass 94 0 96 0 60 98 91 379 0 379 13

Hanna Taylor/Chelsy Wedding Franklin County JR Bass Team 96 0 98 60 92 89 89 375 0 375 14

Austin Jones/Eli Baggett Franklin County JR Bass Team 98 0 60 0 100 60 84 342 0 342 15

Luke Meeks/Turner Cash Grundy County Jr Bass 60 0 0 0 99 96 87 342 0 342 15

Colton Howell/Carson Howell Mt Pleasant JR Bass Team 60 0 60 96 60 97 88 341 0 341 17

Hayden Petters/Brady Chapman Summertown Jr Bass 0 0 92 0 60 92 96 340 0 340 18

Evan Wood/Eden Wood Mt Pleasant JR Bass Team 90 0 60 60 60 93 82 325 0 325 19

Seth Ruehling/Paul Allen Wise Grundy County Jr Bass 92 0 60 0 60 60 83 295 0 295 20

Payton Miller/Jake Hill Franklin County JR Bass Team 60 60 97 60 0 0 0 277 0 277 21

Seth Grimes/Colton Housley Franklin County JR Bass Team 60 0 0 60 60 91 60 271 0 271 22

Samuel Mansfield/Colton Emory Tullahoma JR Bass 60 0 60 0 60 0 80 260 0 260 23

Hayden Cooper/Wade Collins Tullahoma JR Bass 60 0 93 0 0 0 100 253 0 253 24

Delainee Driver and Grayson Magrum Coffee County JR Bass 0 0 94 0 0 60 92 246 0 246 25

John Ryan Massey/Garrett Hixon Columbia Academy 0 0 0 0 0 60 60 120 120 240 26

Paul Buttery/Jaden Smoot Frankin Jr Bass 0 0 0 0 0 0 0 0 182 182 27

Peter West & Mason Case Gallatin Jr Bass Team 0 60 0 60 0 0 0 120 0 120 28

Hayden Gray/Landen Crisp Summertown Jr Bass 0 0 60 0 0 60 0 120 0 120 28

Hayden Peters(2nd TM)/Jacob Williams Summertown Jr Bass 0 0 0 0 0 60 0 60 0 60 30

Cole Matthews/Tristan Fultz Grundy County Jr Bass 60 0 0 0 0 0 0 60 0 60 30

Zachary Taylor/Kendall Eckstein Walker Valley 0 0 0 60 0 0 0 60 0 60 30

Ryan Biehoffer/Larry Bean Soddy Daisy 0 0 0 60 0 0 0 60 0 60 30

Jake Smith/Cameron Johnson Summertown Jr Bass 0 0 0 0 60 0 0 60 0 60 30



image28

“Junior Division” Regional Championship 21 Apr 2018

South Central Region “Junior Division” Regional Championship Results 21 Apr 2018, Old Hickory


Team School No. Fish Big Fish Total Weight Place Points

Mason Kerr/Rylie Burt Franklin County JR Bass Team 5 3.38 10.71 1 200

Austin Roberts/Gavin Sells Franklin County JR Bass Team 4 6.57 2 198

Kylan Mantooth/Cole Bryan Tullahoma JR Bass 2 2.61 4.47 3 196

Caden Stevens/Luke Yarbrough Franklin County JR Bass Team 2 3.62 4 194

Jake Krauth/Hunter Weaver Franklin County JR Bass Team 2 1.92 3.52 5 192

Reagan Hershman/Tristen Boyd Grundy County Jr Bass 1 2.61 2.61 6 190

Gavin Hackworth/Spencer Scissom Grundy County Jr Bass 2 2.56 7 188

Brady Welch/Taylor Bobo Tullahoma JR Bass 1 1.57 1.57 8 186

Paul Buttery/Jaden Smoot Frankin Jr Bass 1 1.42 9 184

Peyton Hargrove/Alex Thompsom Tullahoma JR Bass 1 1.28 1.28 10 182

Lance Hill/Ryan Layne Grundy County Jr Bass 0 0 11 120

Peyton Sanders/Trenton Boswell Franklin County JR Bass Team 0 0 11 120

Austin Jones/Eli Baggett Franklin County JR Bass Team 0 0 11 120

John Ryan Massey/Garrett Hixon Columbia Academy 0 0 11 120

DJ Drake/Tristan Hindman Franklin County JR Bass Team 0 0 11 120



image29

2018 SRM Concrete Points Champion Race as of 1 Apr 2018

Points are Best 4 of 7 tournaments plus Regional Championship

Team School T1 T2 T3 T4 T5 T6 T7 Points Place

Austin Roberts/Gavin Sells Franklin County JR Bass Team 99 100 95 100 94 95 99 398 1

Caden Stevens/Luke Yarbrough Franklin County JR Bass Team 97 98 99 97 60 99 93 393 2

Jake Krauth/Hunter Weaver Franklin County JR Bass Team 95 97 60 99 98 88 98 392 3

Kylan Mantooth/Cole Bryan Tullahoma JR Bass 100 99 60 98 93 60 79 390 4

DJ Drake/Tristan Hindman Franklin County JR Bass Team 60 60 91 60 97 100 97 385 5

Ty Bray/Gavin Henry Grundy County Jr Bass 94 0 96 0 60 98 91 379 6

Hanna Taylor/Chelsy Wedding Franklin County JR Bass Team 96 0 98 60 92 89 89 375 7

Mason Kerr/Rylie Burt Franklin County JR Bass Team 0 0 100 60 95 60 95 350 8

Austin Jones/Eli Baggett Franklin County JR Bass Team 98 0 60 0 100 60 84 342 9

Luke Meeks/Turner Cash Grundy County Jr Bass 60 0 0 0 99 96 87 342 9

Colton Howell/Carson Howell Mt Pleasant JR Bass Team 60 0 60 96 60 97 88 341 11

Hayden Petters/Brady Chapman Summertown Jr Bass 0 0 92 0 60 92 96 340 12

Lance Hill/Ryan Layne Grundy County Jr Bass 93 0 60 60 60 91 90 334 13

Peyton Sanders/Trenton Boswell Franklin County JR Bass Team 91 0 60 60 96 60 86 333 14

Evan Wood/Eden Wood Mt Pleasant JR Bass Team 90 0 60 60 60 93 82 325 15

Seth Ruehling/Paul Allen Wise Grundy County Jr Bass 92 0 60 0 60 60 83 295 16

Gavin Hackworth/Spencer Scissom Grundy County Jr Bass 60 0 60 0 0 94 81 295 16

Payton Miller/Jake Hill Franklin County JR Bass Team 60 60 97 60 0 0 0 277 18

Peyton Hargrove/Alex Thompsom Tullahoma JR Bass 0 60 60 0 60 0 94 274 19

Seth Grimes/Colton Housley Franklin County JR Bass Team 60 0 0 60 60 91 60 271 20

Brady Welch/Taylor Bobo Tullahoma JR Bass 0 60 60 0 60 0 85 265 21

Samuel Mansfield/Colton Emory Tullahoma JR Bass 60 0 60 0 60 0 80 260 22

Hayden Cooper/Wade Collins Tullahoma JR Bass 60 0 93 0 0 0 100 253 23

Delainee Driver and Grayson Magrum Coffee County JR Bass 0 0 94 0 0 60 92 246 24

Reagan Hershman/Tristen Boyd Grundy County Jr Bass 60 60 60 0 0 60 60 240 25

Peter West & Mason Case Gallatin Jr Bass Team 0 60 0 60 0 0 0 120 26

Hayden Gray/Landen Crisp Summertown Jr Bass 0 0 60 0 0 60 0 120 26

John Ryan Massey/Garrett Hixon Columbia Academy 0 0 0 0 0 60 60 120 26

Hayden Peters(2nd TM)/Jacob Williams Summertown Jr Bass 0 0 0 0 0 60 0 60 29

Cole Matthews/Tristan Fultz Grundy County Jr Bass 60 0 0 0 0 0 0 60 29

Zachary Taylor/Kendall Eckstein Walker Valley 0 0 0 60 0 0 0 60 29

Ryan Biehoffer/Larry Bean Soddy Daisy 0 0 0 60 0 0 0 60 29

Jake Smith/Cameron Johnson Summertown Jr Bass 0 0 0 0 60 0 0 60 29


image30

Woods Resevior 24 March 2018

Team School No. Fish Big Fish Total Weight Place

Hayden Cooper/Wade Collins Tullahoma JR Bass 5 7.67 17.13 1

Austin Roberts/Gavin Sells Franklin County JR Bass Team 5 12.07 2

Jake Krauth/Hunter Weaver Franklin County JR Bass Team 5 10.84 3

DJ Drake/Tristan Hindman Franklin County JR Bass Team 4 8.96 4

Hayden Petters/Brady Chapman Summertown Jr Bass 5 7.91 5

Mason Kerr/Rylie Burt Franklin County JR Bass Team 5 7.82 6

Peyton Hargrove/Alex Thompsom Tullahoma JR Bass 2 7.41 7

Caden Stevens/Luke Yarbrough Franklin County JR Bass Team 5 7.21 8

Delainee Driver and Grayson Magrum Coffee County JR Bass 3 6.41 9

Ty Bray/Gavin Henry Grundy County Jr Bass 5 6.12 10

Lance Hill/Ryan Layne Grundy County Jr Bass 4 5.5 11

Hanna Taylor/Chelsy Wedding Franklin County JR Bass Team 5 4.93 12

Colton Howell/Carson Howell Mt Pleasant JR Bass Team 2 4.68 13

Luke Meeks/Turner Cash Grundy County Jr Bass 3 4.18 14

Peyton Sanders/Trenton Boswell Franklin County JR Bass Team 3 3.69 15

Brady Welch/Taylor Bobo Tullahoma JR Bass 3 3.49 16

Austin Jones/Eli Baggett Franklin County JR Bass Team 1 3.32 17

Seth Ruehling/Paul Allen Wise Grundy County Jr Bass 2 2.99 18

Evan Wood/Eden Wood Mt Pleasant JR Bass Team 2 2.9 19

Gavin Hackworth/Spencer Scissom Grundy County Jr Bass 3 2.87 20

Samuel Mansfield/Colton Emory Tullahoma JR Bass 1 1.11 21

Kylan Mantooth/Cole Bryan Tullahoma JR Bass 1 0.99 22

Reagan Hershman/Tristen Boyd Grundy County Jr Bass 0 0 23

Seth Grimes/Colton Housley Franklin County JR Bass Team 0 0 23

John Ryan Massey/Garrett Hixon Columbia Academy 0 0 23


image31

Normandy Lake 10 Mar 2018

Team School No. Fish Big Fish Total Weight Place

Hayden Cooper/Wade Collins Tullahoma JR Bass 5 7.67 17.13 1

Austin Roberts/Gavin Sells Franklin County JR Bass Team 5 12.07 2

Jake Krauth/Hunter Weaver Franklin County JR Bass Team 5 10.84 3

DJ Drake/Tristan Hindman Franklin County JR Bass Team 4 8.96 4

Hayden Petters/Brady Chapman Summertown Jr Bass 5 7.91 5

Mason Kerr/Rylie Burt Franklin County JR Bass Team 5 7.82 6

Peyton Hargrove/Alex Thompsom Tullahoma JR Bass 2 7.41 7

Caden Stevens/Luke Yarbrough Franklin County JR Bass Team 5 7.21 8

Delainee Driver and Grayson Magrum Coffee County JR Bass 3 6.41 9

Ty Bray/Gavin Henry Grundy County Jr Bass 5 6.12 10

Lance Hill/Ryan Layne Grundy County Jr Bass 4 5.5 11

Hanna Taylor/Chelsy Wedding Franklin County JR Bass Team 5 4.93 12

Colton Howell/Carson Howell Mt Pleasant JR Bass Team 2 4.68 13

Luke Meeks/Turner Cash Grundy County Jr Bass 3 4.18 14

Peyton Sanders/Trenton Boswell Franklin County JR Bass Team 3 3.69 15

Brady Welch/Taylor Bobo Tullahoma JR Bass 3 3.49 16

Austin Jones/Eli Baggett Franklin County JR Bass Team 1 3.32 17

Seth Ruehling/Paul Allen Wise Grundy County Jr Bass 2 2.99 18

Evan Wood/Eden Wood Mt Pleasant JR Bass Team 2 2.9 19

Gavin Hackworth/Spencer Scissom Grundy County Jr Bass 3 2.87 20

Samuel Mansfield/Colton Emory Tullahoma JR Bass 1 1.11 21

Kylan Mantooth/Cole Bryan Tullahoma JR Bass 1 0.99 22

Reagan Hershman/Tristen Boyd Grundy County Jr Bass 0 0 23

Seth Grimes/Colton Housley Franklin County JR Bass Team 0 0 23

John Ryan Massey/Garrett Hixon Columbia Academy 0 0 23


image32

Tims Ford Lake 17 Feb 2018

Team School No. Fish Big Fish Total Weight Place

Austin Jones/Eli Baggett Franklin County JR Bass Team 4 2.1 7.29 1

Luke Meeks/Turner Cash Grundy County Jr Bass 2 3.83 5.69 2

Jake Krauth/Hunter Weaver Franklin County JR Bass Team 2 2.52 4.8 3

DJ Drake/Tristan Hindman Franklin County JR Bass Team 2 2.1 3.9 4

Peyton Sanders/Trenton Boswell Franklin County JR Bass Team 1 2.77 2.77 5

Mason Kerr/Rylie Burt Franklin County JR Bass Team 1 2.66 6

Austin Roberts/Gavin Sells Franklin County JR Bass Team 1 2.51 7

Kylan Mantooth/Cole Bryan Tullahoma JR Bass 1 1.67 8

Hanna Taylor/Chelsy Wedding Franklin County JR Bass Team 1 1.61 9

Caden Stevens/Luke Yarbrough Franklin County JR Bass Team 0 0 10

Jake Smith/Cameron Johnson Summertown Jr Bass 0 0 10

Seth Ruehling/Paul Allen Wise Grundy County Jr Bass 0 0 10

Lance Hill/Ryan Layne Grundy County Jr Bass 0 0 10

Seth Grimes/Colton Housley Franklin County JR Bass Team 0 0 10

Hayden Petters/Brady Chapman Summertown Jr Bass 0 0 10

Brady Welch/Taylor Bobo Tullahoma JR Bass 0 0 10

Peyton Hargrove/Alex Thompsom Tullahoma JR Bass 0 0 10

Ty Bray/Gavin Henry Grundy County Jr Bass 0 0 10

Evan Wood/Eden Wood Mt Pleasant JR Bass Team 0 0 10

Colton Howell/Carson Howell Mt Pleasant JR Bass Team 0 0 10

Samuel Mansfield/Colton Emory Tullahoma JR Bass 0 0 10


image33

Percy Priest Lake 11 Nov 2017

Team School No. Fish Big Fish Total Weight Place

Austin Roberts/Gavin Sells Franklin County JR Bass Team 3 2.71 6.52 1

Jake Krauth/Hunter Weaver Franklin County JR Bass Team 1 2.56 2.56 2

Kylan Mantooth/Cole Bryan Tullahoma JR Bass 1 1.45 1.45 3

Caden Stevens/Luke Yarbrough Franklin County JR Bass Team 1 0.75 4

Colton Howell/Carson Howell Mt Pleasant JR Bass Team 1 0.67 5

Peyton Sanders/Trenton Boswell Franklin County JR Bass Team 0 0 6

Evan Wood/Eden Wood Mt Pleasant JR Bass Team 0 0 6

Payton Miller/Jake Hill Franklin County JR Bass Team 0 0 6

Zachary Taylor/Kendall Eckstein Walker Valley 0 0 6

Seth Grimes/Colton Housley Franklin County JR Bass Team 0 0 6

Lance Hill/Ryan Layne Grundy County Jr Bass 0 0 6

DJ Drake/Tristan Hindman Franklin County JR Bass Team 0 0 6

Mason Kerr/Rylie Burt Franklin County JR Bass Team 0 0 6

Hanna Taylor/Chelsy Wedding Franklin County JR Bass Team 0 0 6

Ryan Biehoffer/Larry Bean Soddy Daisy 0 0 6

Peter West & Mason Case Gallatin Jr Bass Team 0 0 6


image34

Tims Ford Lake 21 Oct 2017

Team School No. Fish Big Fish Total Weight Place

Mason Kerr/Rylie Burt Franklin County JR Bass Team 4 2.85 9.07 1

Caden Stevens/Luke Yarbrough Franklin County JR Bass Team 2 3.52 6.54 2

Hanna Taylor/Chelsy Wedding Franklin County JR Bass Team 1 3.43 3

Payton Miller/Jake Hill Franklin County JR Bass Team 1 2.27 4

Ty Bray/Gavin Henry Grundy County Jr Bass 1 2.24 5

Austin Roberts/Gavin Sells Franklin County JR Bass Team 1 2.03 6

Delainee Driver and Grayson Magrum Coffee County JR Bass 1 1.93 1.93 7

Hayden Cooper/Wade Collins Tullahoma JR Bass 1 1.87 1.87 8

Hayden Petters/Brady Chapman Summertown Jr Bass 1 1.58 9

DJ Drake/Tristan Hindman Franklin County JR Bass Team 0 0.54 10

Jake Krauth/Hunter Weaver Franklin County JR Bass Team 0 0 11

Peyton Sanders/Trenton Boswell Franklin County JR Bass Team 0 0 11

Austin Jones/Eli Baggett Franklin County JR Bass Team 0 0 11

Seth Ruehling/Paul Allen Wise Grundy County Jr Bass 0 0 11

Gavin Hackworth/Spencer Scissom Grundy County Jr Bass 0 0 11

Reagan Hershman/Tristen Boyd Grundy County Jr Bass 0 0 11

Lance Hill/Ryan Layne Grundy County Jr Bass 0 0 11

Evan Wood/Eden Wood Mt Pleasant JR Bass Team 0 0 11

Colton Howell/Carson Howell Mt Pleasant JR Bass Team 0 0 11

Hayden Gray/Landen Crisp Summertown Jr Bass 0 0 11

Kylan Mantooth/Cole Bryan Tullahoma JR Bass 0 0 11

Brady Welch/Taylor Bobo Tullahoma JR Bass 0 0 11

Samuel Mansfield/Colton Emory Tullahoma JR Bass 0 0 11

Peyton Hargrove/Alex Thompsom Tullahoma JR Bass 0 0 11


image35

Old Hickory Lake 7 Oct 2017

Team School No. Fish Big Fish Total Weight Place

Austin Roberts/Gavin Sells Franklin County JR Bass Team 5 1.82 7.78 1

Kylan Mantooth/Cole Bryan Tullahoma JR Bass 3 3.27 2

Caden Stevens/Luke Yarbrough Franklin County JR Bass Team 1 2.48 2.48 3

Jake Krauth/Hunter Weaver Franklin County JR Bass Team 1 1.23 1.23 4

DJ Drake/Tristan Hindman Franklin County JR Bass Team 0 0 5

Payton Miller/Jake Hill Franklin County JR Bass Team 0 0 5

Peter West & Mason Case Gallatin Jr Bass Team 0 0 5

Reagan Hershman/Tristen Boyd Grundy County Jr Bass 0 0 5

Peyton Hargrove/Alex Thompsom Tullahoma JR Bass 0 0 5

Brady Welch/Taylor Bobo Tullahoma JR Bass 0 0 5


image36

Nickajack Lake 9 Sept 2017

Team School No. Fish Big Fish Total Weight Place

Kylan Mantooth/Cole Bryan Tullahoma JR Bass 3 2.14 4.56 1

Austin Roberts/Gavin Sells Franklin County JR Bass Team 3 3.21 2

Austin Jones/Eli Baggett Franklin County JR Bass Team 1 2.4 3

Caden Stevens/Luke Yarbrough Franklin County JR Bass Team 1 2.13 2.13 4

Hanna Taylor/Chelsy Wedding Franklin County JR Bass Team 1 1.94 1.94 5

Jake Krauth/Hunter Weaver Franklin County JR Bass Team 1 0 1.86 6

Ty Bray/Gavin Henry Grundy County Jr Bass 1 1.78 7

Lance Hill/Ryan Layne Grundy County Jr Bass 1 1.46 1.46 8

Seth Ruehling/Paul Allen Wise Grundy County Jr Bass 1 1.46 8

Peyton Sanders/Trenton Boswell Franklin County JR Bass Team 1 0.94 0.94 10

Evan Wood/Eden Wood Mt Pleasant JR Bass Team 1 0.93 0.93 11

Luke Meeks/Turner Cash Grundy County Jr Bass 0 0 0 12

DJ Drake/Tristan Hindman Franklin County JR Bass Team 0 0 0 12

Samuel Mansfield/Colton Emory Tullahoma JR Bass 0 0 0 12

Hayden Cooper/Wade Collins Tullahoma JR Bass 0 0 0 12

Colton Howell/Carson Howell Mt Pleasant JR Bass Team 0 0 12

Reagan Hershman/Tristen Boyd Grundy County Jr Bass 0 0 12

Cole Matthews/Tristan Fultz Grundy County Jr Bass 0 0 12

Gavin Hackworth/Spencer Scissom Grundy County Jr Bass 0 0 12

Seth Grimes/Colton Housley Franklin County JR Bass Team 0 0 0 12

Payton Miller/Jake Hill Franklin County JR Bass Team 0 0 12


image37