CTN High School Division Point Standings as of Nov 3, 2019

Additional Information

 

As a reminder points are best (B4) Four of Seven plus the Trail Championship which is double points...

We are headed into our winter break..Coaches please verify/check your team standings. As of today, there is 254 boat teams from 47 Schools and Community Teams that have fished CTN Bass Nation Trail


  Angler1 Angler 2 School OH 914 TF 105 CH1026 PP1102 REG Points Place
Westin Moss Drake Hemby Whitwell High School 58 100 98 99 355 1
Brady Duncan Mason Huddleston Mt Juliet BASS Fishing Team 91 99 69 83 342 2
Dylan Nutt Carter Nutt Backwoods Bassin 90 63 100 86 339 3
Austin Roberts Gavin Sells FCHS BASS TEAM 81 82 72 95 330 4
Chase Fluty Jon Luke Simmons Beech HS Fishing 95 72 78 71 316 5
Caleb Mackie Ike Gillentine Warren County Pioneers 79 62 93 78 312 6
KADEN FREEZE BRILEY SAIN Coffee County HS BASS Team 80 59 89 74 302 7
Lucas Scott Austin Hogan THS BASS 94 74 42 87 297 8
Braxton Campbell Lane Lassiter Warren County Pioneers 65 91 95 40 291 9
BRANSON WELLS DAWSON WELLS Coffee County HS BASS Team 54 78 85 70 287 10
Austin Birdsong JD Hoyt Mt Juliet BASS Fishing Team 73 95 40 79 287 10
Caleb Martinez Caleb Catlett Falcon Anglers (Lincoln County) 97 94 50 40 281 12
JACOB GARMS JASE RICE Coffee County HS BASS Team 99 45 96 40 280 13
Nathan Reynolds Conner Polk Backwoods Bassin 75 86 44 75 280 13
Dylan Stokes KJ Mills Mt Juliet BASS Fishing Team 51 70 64 93 278 15
Brandon Harper Alek Kulas Mt Juliet BASS Fishing Team 53 96 40 88 277 16
Dawson Gnewikow Andrew Molino Mt Juliet BASS Fishing Team 82 77 74 40 273 17
Logan Gibson Jackson Carlisle Falcon Anglers (Lincoln County) 46 40 91 96 273 17
Harrison Wims Coby Wright Gallatin HS BASS 100 73 57 40 270 19
Jimmy O'Guin Autsin Oldfield Mt Juliet BASS Fishing Team 40 93 40 92 265 20
Logan Carter Jake Pendergrass Falcon Anglers (Lincoln County) 40 98 40 84 262 21
Nathan Powell Chellan Cantrell Whitwell High School 61 88 67 40 256 22
Tyler Gunter Jonathon Fann Cannon County HS BASS 87 46 40 76 249 23
ADAM PETTY JAYDEN YATES Coffee County HS BASS Team 52 58 40 98 248 24
Brice Lumpkins Logan Williams Gallatin HS BASS 98 69 40 40 247 25
Julian Moss Hunter Tucker Gallatin HS BASS 89 40 40 77 246 26
Jacob Damron Hunter Palmer THS BASS 40 83 82 40 245 27
Garrett Smith Dalton Webb Springfield High School BASS 83 81 40 40 244 28
Logan Floyd Brent Boehman Coffee County HS BASS Team 40 72 83 40 235 29
Jacob Davidson Owen Chamberland Mt Juliet BASS Fishing Team 45 53 43 94 235 29
Marcus Borne Gavin Hackworth GCHS BASS TEAM 60 52 81 40 233 31
Kole Palmer Caleb Maybrey FCHS BASS TEAM 40 43 48 100 231 32
DJ Douglas Drake Austin Jones FCHS BASS TEAM 76 40 70 40 226 33
Kolby Holcomb Bryan Martin Walker Valley HS Bass 40 89 0 91 220 34
Canon Ybarra Adam traini Beech HS Fishing 40 40 40 97 217 35
Conner Vaughn Skylar Sparks Dekalb Fishing Team 96 0 40 80 216 36
Zach Knight Peter West Gallatin HS BASS 68 67 40 40 215 37
Brady Raines Braden Leffew Mt Juliet BASS Fishing Team 93 40 40 40 213 38
COLBY THURMOND PAUL ZUZICH Coffee County HS BASS Team 40 40 77 40 197 39
Jake Krauth Hunter Weaver FCHS BASS TEAM 64 92 0 40 196 40
Summer Dees Luke Meeks GCHS BASS TEAM 74 40 40 40 194 41
Trevor Boles Brayden Morgan Springfield High School BASS 72 0 79 40 191 42
Caleb Bridges Zachary Elliott Mt Juliet BASS Fishing Team 57 54 40 40 191 42
Caden Cardoza Tyler Johnson Gallatin HS BASS 86 0 65 40 191 42
Jonathan Monroe Carter Pugh Mt Juliet BASS Fishing Team 69 40 40 40 189 45
Noah Park Evan Alexander Station Camp Fishing 62 44 40 40 186 46
Matt Marcel Caleb Bryant THS BASS 0 97 88 0 185 47
Dylan Pittman Nick Hamilton Whitwell High School 40 65 40 40 185 47
JT Minor Adrian Goleniewski Gallatin HS BASS 40 40 61 40 181 49
Aiden Grissom Will Prater Warren County Pioneers 40 80 60 0 180 50
Jed Draper Seth Grimes FCHS BASS TEAM 40 40 58 40 178 51
Dalton Benson Peyton Laney Mt Juliet BASS Fishing Team 40 57 40 40 177 52
Hunter Spry NJ Roseberry Mt Juliet BASS Fishing Team 47 40 46 40 173 53
Mattie Powell Sydney Walter Whitwell High School 41 51 40 40 172 54
Parker Sutt Taylor Carson Station Camp Fishing 92 0 40 40 172 54
Ryan Cothran William Cothran MPHS BASS 40 49 40 40 169 56
Trace Johnson Blake Lundy East Hickman Fishing 40 40 0 89 169 56
Hayden Guthrie Kade Pretzch Summit Spartans Fishing 40 60 0 68 168 58
Alyx Smith Casey Christopher Warren County Pioneers 0 40 86 40 166 59
Bedford Smith Eli McKamey Middle Tennessee Christian School 43 42 40 40 165 60
Zach Knois Akin Duvall MC Bass Team (Marshall County) 64 61 0 40 165 60
Cley McKillip Seth Whitten Summit Spartans Fishing 40 40 0 81 161 62
Spencer Minter Michael Evans Whitwell High School 40 40 40 40 160 63
Elijah Willis Brody Gatlin Whitwell High School 40 40 40 40 160 63
Bailey Beasley Rafe Skog Station Camp Fishing 40 40 40 40 160 63
Anthony Cato Jonathon Nicholson Station Camp Fishing 40 40 40 40 160 63
Jack Shain Sammy McCurry RC BASSIN' 40 40 40 40 160 63
Cason Dement Luke Johnson Middle Tennessee Christian School 40 40 40 40 160 63
Blake Bolin Hayes Watson Middle Tennessee Christian School 40 40 40 40 160 63
Seth Gordon Trevor Sparks Middle Tennessee Christian School 40 40 40 40 160 63
Logan Ashby Lance Hill FCHS BASS TEAM 40 40 40 40 160 63
Bobby-Scott Howard JD Hulsey Springfield High School BASS 78 40 40 0 158 72
Wade McNabb Phillip Barham Gallatin HS BASS 77 0 40 40 157 73
Eli Stevenson Ben Freeman GCHS BASS TEAM 71 79 0 0 150 74
Gavin Walter Casey Tierney Whitwell High School 66 40 0 40 146 75
Chris Payne Kellen McGranaghan Station Camp Fishing 55 0 90 0 145 76
GARRETT DAVIS ISAIAH OWENS Coffee County HS BASS Team 40 40 57 0 137 77
Joshua Price Landon Rhyne Symrna Bassin Bulldogs 40 56 0 40 136 78
Harrison Terry Luke Clifton Dickson County HS DCHS Fishing 51 0 0 82 133 79
Gavin Henry Daniel Green GCHS BASS TEAM 0 90 40 0 130 80
Andrew Crick Trevor Griffin Eagleville HS Bass Team 0 0 40 90 130 80
Tyler Finley Hunter Jones MPHS BASS 40 87 0 0 127 82
Noah Ray Hayden Cooper THS BASS 40 85 0 0 125 83
Hagen Fann Ryan Logan Cannon County HS BASS 0 40 0 85 125 83
Avery South Braden Martin Dekalb Fishing Team 0 0 52 72 124 85
Jake Baker Garrett Reeves Springfield High School BASS 42 40 0 40 122 86
Kolby Ward Brett Hardin Portland HS BASS Team 40 40 41 0 121 87
CURTIS TUDOR ETHAN BELL Coffee County HS BASS Team 40 41 0 40 121 87
Dalton Bess Connor Farmer Warren County Pioneers 40 40 40 0 120 89
Johnathan Walls Rheagan Woodlee Warren County Pioneers 40 40 40 0 120 89
Adrian Painter Stephen Banks Warren County Pioneers 40 40 40 0 120 89
Kayden Coates July Jones Warren County Pioneers 40 40 40 0 120 89
Kyler Whaley Logan Kilpatrick Falcon Anglers (Lincoln County) 70 50 0 0 120 89
Conner Smith Avery Brown Coffee County HS BASS Team 40 40 40 0 120 89
Hunter Owen Hunter Davis Cannon County HS BASS 40 40 40 0 120 89
Hunter Broadway Westley Crosslin Summit Spartans Fishing 40 0 40 40 120 89
Eli Hawkins Payton Resha Springfield High School BASS 40 40 0 40 120 89
Brayden Harbert Syn’Quarius Knight Springfield High School BASS 40 0 40 40 120 89
Braden Smith Houston Batey Middle Tennessee Christian School 40 0 40 40 120 89
Tristen Boyd Reagan Hershman Coffee County HS BASS Team 0 40 40 40 120 89
Aaron Riggs James Riggs MPHS BASS 0 47 0 73 120 89
Blaine Blackburn Karsen Butcher Portland HS BASS Team 40 76 0 0 116 102
Mathew Griffith Landon Easterly Sequatchie County Bass 0 75 40 0 115 103
Keane Frazier Ben Reinsch Mt Juliet BASS Fishing Team 75 0 0 40 115 103
Andrew Goostree Hunter Cain Beech HS Fishing 40 0 0 69 109 105
Tyler Martin Jake Miller Sequatchie County Bass 0 68 40 0 108 106
Trent Bell Jackson Long Springfield High School BASS 0 0 68 40 108 106
Dylan Johnson Noah Widick Sequatchie County Bass 0 66 40 0 106 108
Fysher Hayes Cory Edwards Beech HS Fishing 60 0 0 40 100 109
Asa Robertson Mathew Vandagriff Warren County Pioneers 0 0 99 0 99 110
Anthony Moon Ryan Manis York Institute Bass 0 0 97 0 97 111
Ian Shrum Peyton Price GCHS BASS TEAM 40 55 0 0 95 112
Tyler Cook Lucas Reagan Pickett County HS BASS 0 0 94 0 94 113
Dawson Cravens Jordan Garrett York Institute Bass 0 0 92 0 92 114
Caleb Pierce Trevor Winn Walker Valley HS Bass 88 0 0 0 88 115
SAWYER BANKS TREY BREWER Coffee County HS BASS Team 40 48 0 0 88 115
Rob Adcock Aiden Mullins White County Bass 0 0 87 0 87 117
Brennan Wallin Jackson Bryan Page HS BASS 85 0 0 0 85 118
Elijah Kelley Hunter Sloan White County Bass 0 84 0 0 84 119
Keegan Fleming Jake Wear Upperman Fishing 0 0 84 0 84 119
JD Bryant Jack Grogan Dickson County HS DCHS Fishing 84 0 0 0 84 119
Trent Crocket Allen Johnson Symrna Bassin Bulldogs 44 0 0 40 84 119
Gavin Totherow Josh Willis Whitwell High School 40 40 0 0 80 123
Kolby Gentry Tyler Gentry White County Bass 0 0 80 0 80 123
Jacob Frizzell Dakota Russell Warren County Pioneers 0 40 40 0 80 123
Peyton Hargrove Alex Thompson THS BASS 40 40 0 0 80 123
Brady Turner Korbin Way Sequatchie County Bass 0 40 40 0 80 123
Cameron Rucker Ethan Spivey MC Bass Team (Marshall County) 40 40 0 0 80 123
Peyton Nunley W. Dray Wise GCHS BASS TEAM 40 40 0 0 80 123
Troy Howard Jake Stanbery Gallatin HS BASS 40 40 0 0 80 123
Rylie Burt Mason Kerr FCHS BASS TEAM 40 0 40 0 80 123
Peyton Clark Nick Moon Falcon Anglers (Lincoln County) 40 40 0 0 80 123
Lane Hall Parker Mitchell Falcon Anglers (Lincoln County) 40 40 0 0 80 123
Seth Phillips Eric Nate Reeves Falcon Anglers (Lincoln County) 40 40 0 0 80 123
Jacob Hurst Ray Flynn East Hickman Fishing 40 40 0 0 80 123
Greg Weaver Logan Dodd Eagleville HS Bass Team 0 40 40 0 80 123
Alex Uhles Blake Davis Symrna Bassin Bulldogs 40 0 0 40 80 123
Donavin Ramsey Chandler Lombard Symrna Bassin Bulldogs 40 0 0 40 80 123
Darren Tarsh Lane Foster Mt Juliet BASS Fishing Team 40 0 0 40 80 123
Austin King Steven Jones MC Bass Team (Marshall County) 0 40 0 40 80 123
Bryson Smith Carter Jones MC Bass Team (Marshall County) 0 40 0 40 80 123
Cole Biggs Kaden Flynn East Hickman Fishing 40 0 0 40 80 123
Elijah Hamilton Gentry Gosset East Hickman Fishing 0 40 0 40 80 123
Cole Bracewell Parker Vivrette Eagleville HS Bass Team 0 0 40 40 80 123
Landen Cosby Parker Cosby Eagleville HS Bass Team 0 0 40 40 80 123
Jake Hoover Drew Thompson Dickson County HS DCHS Fishing 40 0 0 40 80 123
Jonathan Keel CK Hampton Dickson County HS DCHS Fishing 40 0 0 40 80 123
Ian Jimerson Christin Lee Beech HS Fishing 40 0 0 40 80 123
Gray Steelman Zach Klassen Beech HS Fishing 40 0 0 40 80 123
Wyatt Montooth Ketie Nelson Livingston Academy Anglers 0 0 76 0 76 150
Brayden Shockley Kanen Lewis Van Buren Co BASS 0 0 75 0 75 151
Austin Conaster Andrew Crabtree York Institute Bass 0 0 73 0 73 152
Mason Winters Logan O'Conner Dekalb Fishing Team 0 0 71 0 71 153
Dakota Seyler Stone Grove Creek Wood 67 0 0 0 67 154
Micah Scoggins Caleb Howell Jackson County Bass 0 0 66 0 66 155
Alyssa Taylor Reid Burns Walker Valley HS Bass 0 64 0 0 64 156
Whit Terry Cade Copeland Livingston Academy Anglers 0 0 63 0 63 157
Ryan Bolenbarker Cole Carbonara Upperman Fishing 0 0 62 0 62 158
Ashley DeLong Austin DeLong Van Buren Co BASS 0 0 59 0 59 159
Asher Talbot Isaac Talbot Beech HS Fishing 56 0 0 0 56 160
Trevor Birdwell Justin Earley Monterey Anglers 0 0 55 0 55 161
Collin Norrod Kaden Hammock Livingston Academy Anglers 0 0 54 0 54 162
Cannon Taylor Hank Dillard Siegel HS Bass 0 0 53 0 53 163
Jeremiah Gardenhire 0 White County Bass 0 0 51 0 51 164
Daniel Roberts Anderson Rich Upperman Fishing 0 0 49 0 49 165
Travis Trussell Bryce Bland FCHS BASS TEAM 49 0 0 0 49 165
Gracie Black Haylee Black Dickson County HS DCHS Fishing 48 0 0 0 48 167
Logan Earnest Samual Morrison Upperman Fishing 0 0 47 0 47 168
Mason Wade Dylan Ragland Jackson County Bass 0 0 45 0 45 169
Sawyer Baldwin Will Cook York Institute Bass 0 0 40 0 40 170
Hannah Conaster Colton Cravens York Institute Bass 0 0 40 0 40 170
Justin Robbins Payton Raines York Institute Bass 0 0 40 0 40 170
Robert Dishman Nikolas Goff Van Buren Co BASS 0 0 40 0 40 170
Bailey Shockley Loreli Swango Van Buren Co BASS 0 0 40 0 40 170
Brady Lafever Carter Walker Upperman Fishing 0 0 40 0 40 170
Hunter Winchester Dewey Smith Upperman Fishing 0 0 40 0 40 170
Jackson Neal Braxton Branch Upperman Fishing 0 0 40 0 40 170
Ty Stanton Tyler Jared Upperman Fishing 0 0 40 0 40 170
Daniel Thomas Reese Blair Upperman Fishing 0 0 40 0 40 170
Bailey Miller 0 THS BASS 0 40 0 0 40 170
Michael Gentry Ryan Inmon THS BASS 0 40 0 0 40 170
Dylan Bedwell Logan Parker Springfield High School BASS 40 0 0 0 40 170
Draco Braham Karah Stewart Springfield High School BASS 40 0 0 0 40 170
Drake Thompson Mitch Loyd Sequatchie County Bass 0 40 0 0 40 170
Evan Griffith Jake Carney Sequatchie County Bass 0 40 0 0 40 170
Conner Schiesser Billy Ray Gray Sequatchie County Bass 0 40 0 0 40 170
Jackson Holbert Avery Johnson Riverside HS BASS 40 0 0 0 40 170
Peyton Faulk Luke Brito Portland HS BASS Team 40 0 0 0 40 170
Dylan Brown Landon Hanke Ooltewah HS BASS Team 0 40 0 0 40 170
Brody Parsley Isaac Clemons Mt Juliet BASS Fishing Team 40 0 0 0 40 170
Luke McCormick Jefferey Stewart Monterey Anglers 0 0 40 0 40 170
Carter Phillips Jayden McCants Monterey Anglers 0 0 40 0 40 170
Delaney Bolton Jared McPerson Monterey Anglers 0 0 40 0 40 170
Gage Lewis Jonathan Murphy Monterey Anglers 0 0 40 0 40 170
Taylor Murphy Robert Poteet Monterey Anglers 0 0 40 0 40 170
Jayden Maddox Ethan Lankford McMinn Co HS Bass 0 40 0 0 40 170
Haden Beasley Mason Beasley Livingston Academy Anglers 0 0 40 0 40 170
Chase Johnson Elijah Gibbons Livingston Academy Anglers 0 0 40 0 40 170
Tucker Pendergrass Lucas Roberts Livingston Academy Anglers 0 0 40 0 40 170
Zac Raines Brady Huddleston Livingston Academy Anglers 0 0 40 0 40 170
Jake Collins Carson Walker Livingston Academy Anglers 0 0 40 0 40 170
Avery Jenkins Bayker Blankenship Livingston Academy Anglers 0 0 40 0 40 170
Bryson Carwile Andrew Riggins Livingston Academy Anglers 0 0 40 0 40 170
Riley Goolsby Jessica Harris Jackson County Bass 0 0 40 0 40 170
Casen Collier Chris Pigg Jackson County Bass 0 0 40 0 40 170
William "Blake" Harris Logan Goolsby Jackson County Bass 0 0 40 0 40 170
Dylan Crowder Jack Wells Hendersonville HS BASS 40 0 0 0 40 170
Adeline Smith Lynley Carpenter Hendersonville HS BASS 40 0 0 0 40 170
Alex Johnson Justin Massey Hendersonville HS BASS 40 0 0 0 40 170
Westin Short Carson Ruthledge Falcon Anglers (Lincoln County) 0 40 0 0 40 170
Jacob Sledge Garrett Barnes Eagleville HS Bass Team 0 0 40 0 40 170
Adam Roth Cade Pilkinton Dickson County HS DCHS Fishing 40 0 0 0 40 170
Olivia Taylor Madison Ray Dekalb Fishing Team 0 0 40 0 40 170
Alden Lawrence Joel Smith Boyd Christian 0 40 0 0 40 170
Wayland Adkisson Daniel Summers BGA Bass Team 0 0 40 0 40 170
Yun Kim Justin Mumford Beech HS Fishing 40 0 0 0 40 170
Chris Cooper ReyRey Vongboupha Symrna Bassin Bulldogs 0 0 0 40 40 170
Riley Nelms Cole Roberson Page HS BASS 0 0 0 40 40 170
Chris Jones Maddie Geisler Dickson County HS DCHS Fishing 0 0 0 40 40 170
Cooper Wright Luke Terry MC Bass Team (Marshall County) 0 0 0 40 40 170
Colin Bailey Crimson Booth Falcon Anglers (Lincoln County) 0 0 0 40 40 170
Gabriel Sanders Dakota Cooper Walker Valley HS Bass 0 0 0 0 0 222
Bryson Mooneyham Adam Simmons Van Buren Co BASS 0 0 0 0 0 222
Quiton Shockley Bryton Rutledge Van Buren Co BASS 0 0 0 0 0 222
Levi Everett Ransom Lowery Van Buren Co BASS 0 0 0 0 0 222
Ethan McCormick 0 Upperman Fishing 0 0 0 0 0 222
Matthew Farmer Zach Hyde Springfield High School BASS 0 0 0 0 0 222
Autumn Whitaker Cole Jones Springfield High School BASS 0 0 0 0 0 222
Logan Nooner Will Hyde Springfield High School BASS 0 0 0 0 0 222
Logan Summers Mason Elliott Portland HS BASS Team 0 0 0 0 0 222
Ellie Johnson 0 Pickett County HS BASS 0 0 0 0 0 222
Austin Birdsong Baron Oettel Mt Juliet BASS Fishing Team 0 0 0 0 0 222
Austin Melton Colby Norrod Livingston Academy Anglers 0 0 0 0 0 22 

image8

CTN High School Division Results Stop #4 Percy Priest 2 Nov

FCHS BASS Team takes overall winning school!

 


Congratulations to FCHS BASS on Overall Winning School lead by Maybrey and Palmer who had 12.06 for the win backed by Roberts and Sells who had 6.74 for 6th Place


Angler1 Angler 2 School No. Fish Big Fish Total Weight Place
Kole Palmer Caleb Maybrey FCHS BASS TEAM 5 2.89 12.09 1
Westin Moss Drake Hemby Whitwell High School 5 2.79 10.1 2
ADAM PETTY JAYDEN YATES Coffee County HS BASS Team 3 3.64 8.72 3
Canon Ybarra Adam traini Beech HS Fishing 4 2.28 8.66 4
Logan Gibson Jackson Carlisle Falcon Anglers (Lincoln County) 2 3.99 7.31 5
Austin Roberts Gavin Sells FCHS BASS TEAM 3 2.55 6.74 6
Jacob Davidson Owen Chamberland Mt Juliet BASS Fishing Team 3 2.85 6.67 7
Dylan Stokes KJ Mills Mt Juliet BASS Fishing Team 2 3.95 6.22 8
Jimmy O'Guin Autsin Oldfield Mt Juliet BASS Fishing Team 2 3.41 5.93 9
Kolby Holcomb Bryan Martin Walker Valley HS Bass 2 3.06 4.96 10
Andrew Crick Trevor Griffin Eagleville HS Bass Team 2 2.17 4.21 11
Trace Johnson Blake Lundy East Hickman Fishing 1 3.7 12
Brandon Harper Alek Kulas Mt Juliet BASS Fishing Team 2 3.69 13
Lucas Scott Austin Hogan THS BASS 2 3.63 14
Dylan Nutt Carter Nutt Backwoods Bassin 1 3.15 15
Hagen Fann Ryan Logan Cannon County HS BASS 1 3.14 16
Logan Carter Jake Pendergrass Falcon Anglers (Lincoln County) 1 2.88 17
Brady Duncan Mason Huddleston Mt Juliet BASS Fishing Team 2 2.78 18
Harrison Terry Luke Clifton Dickson County HS DCHS Fishing 1 2.75 19
Cley McKillip Seth Whitten Summit Spartans Fishing 1 2.41 20
Conner Vaughn Skylar Sparks Dekalb Fishing Team 1 2.33 21
Austin Birdsong JD Hoyt Mt Juliet BASS Fishing Team 1 2.17 22
Caleb Mackie Ike Gillentine Warren County Pioneers 1 2.1 23
Julian Moss Hunter Tucker Gallatin HS BASS 1 2.06 2.06 24
Tyler Gunter Jonathon Fann Cannon County HS BASS 1 2.01 2.01 25
Nathan Reynolds Conner Polk Backwoods Bassin 1 2.01 25
KADEN FREEZE BRILEY SAIN Coffee County HS BASS Team 1 1.95 27
Aaron Riggs James Riggs MPHS BASS 1 1.74 28
Avery South Braden Martin Dekalb Fishing Team 1 1.73 29
Chase Fluty Jon Luke Simmons Beech HS Fishing 1 1.62 30
BRANSON WELLS DAWSON WELLS Coffee County HS BASS Team 1 1.52 31
Andrew Goostree Hunter Cain Beech HS Fishing 1 1.51 32
Hayden Guthrie Kade Pretzch Summit Spartans Fishing 1 1.38 33
Brady Raines Braden Leffew Mt Juliet BASS Fishing Team 0 0 34
Caleb Bridges Zachary Elliott Mt Juliet BASS Fishing Team 0 0 34
Cooper Wright Luke Terry MC Bass Team (Marshall County) 0 0 34
Bedford Smith Eli McKamey Middle Tennessee Christian School 0 0 34
Dylan Pittman Nick Hamilton Whitwell High School 0 0 34
Harrison Wims Coby Wright Gallatin HS BASS 0 0 34
Caden Cardoza Tyler Johnson Gallatin HS BASS 0 0 34
Brice Lumpkins Logan Williams Gallatin HS BASS 0 0 34
Trent Crocket Allen Johnson Symrna Bassin Bulldogs 0 0 34
Noah Park Evan Alexander Station Camp Fishing 0 0 34
Ryan Cothran William Cothran MPHS BASS 0 0 34
Logan Floyd Brent Boehman Coffee County HS BASS Team 0 0 34
Elijah Willis Brody Gatlin Whitwell High School 0 0 34
Chris Cooper ReyRey Vongboupha Symrna Bassin Bulldogs 0 0 34
Elijah Hamilton Gentry Gosset East Hickman Fishing 0 0 34
Zach Knight Peter West Gallatin HS BASS 0 0 34
Trent Bell Jackson Long Springfield High School BASS 0 0 34
Blake Bolin Hayes Watson Middle Tennessee Christian School 0 0 34
Keane Frazier Ben Reinsch Mt Juliet BASS Fishing Team 0 0 34
Jake Krauth Hunter Weaver FCHS BASS TEAM 0 0 34
Marcus Borne Gavin Hackworth GCHS BASS TEAM 0 0 34
CURTIS TUDOR ETHAN BELL Coffee County HS BASS Team 0 0 34
Gray Steelman Zach Klassen Beech HS Fishing 0 0 34
Garrett Smith Dalton Webb Springfield High School BASS 0 0 34
Wade McNabb Phillip Barham Gallatin HS BASS 0 0 34
Fysher Hayes Cory Edwards Beech HS Fishing 0 0 34
Parker Sutt Taylor Carson Station Camp Fishing 0 0 34
Summer Dees Luke Meeks GCHS BASS TEAM 0 0 34
Trevor Boles Brayden Morgan Springfield High School BASS 0 0 34
Riley Nelms Cole Roberson Page HS BASS 0 0 34
Anthony Cato Jonathon Nicholson Station Camp Fishing 0 0 34
Brayden Harbert Syn’Quarius Knight Springfield High School BASS 0 0 34
Alex Uhles Blake Davis Symrna Bassin Bulldogs 0 0 34
Jake Hoover Drew Thompson Dickson County HS DCHS Fishing 0 0 34
Jake Baker Garrett Reeves Springfield High School BASS 0 0 34
Mattie Powell Sydney Walter Whitwell High School 0 0 34
Jack Shain Sammy McCurry RC BASSIN' 0 0 34
Nathan Powell Chellan Cantrell Whitwell High School 0 0 34
Donavin Ramsey Chandler Lombard Symrna Bassin Bulldogs 0 0 34
Hunter Spry NJ Roseberry Mt Juliet BASS Fishing Team 0 0 34
Cole Bracewell Parker Vivrette Eagleville HS Bass Team 0 0 34
Braden Smith Houston Batey Middle Tennessee Christian School 0 0 34
Dawson Gnewikow Andrew Molino Mt Juliet BASS Fishing Team 0 0 34
Austin King Steven Jones MC Bass Team (Marshall County) 0 0 34
JACOB GARMS JASE RICE Coffee County HS BASS Team 0 0 34
Hunter Broadway Westley Crosslin Summit Spartans Fishing 0 0 34
DJ Douglas Drake Austin Jones FCHS BASS TEAM 0 0 34
Jonathan Monroe Carter Pugh Mt Juliet BASS Fishing Team 0 0 34
Dalton Benson Peyton Laney Mt Juliet BASS Fishing Team 0 0 34
Colin Bailey Crimson Booth Falcon Anglers (Lincoln County) 0 0 34
Tristen Boyd Reagan Hershman Coffee County HS BASS Team 0 0 34
Cason Dement Luke Johnson Middle Tennessee Christian School 0 0 34
Braxton Campbell Lane Lassiter Warren County Pioneers 0 0 34
Jacob Damron Hunter Palmer THS BASS 0 0 34
Eli Hawkins Payton Resha Springfield High School BASS 0 0 34
Alyx Smith Casey Christopher Warren County Pioneers 0 0 34
Gavin Walter Casey Tierney Whitwell High School 0 0 34
JT Minor Adrian Goleniewski Gallatin HS BASS 0 0 34
Bryson Smith Carter Jones MC Bass Team (Marshall County) 0 0 34
Cole Biggs Kaden Flynn East Hickman Fishing 0 0 34
Darren Tarsh Lane Foster Mt Juliet BASS Fishing Team 0 0 34
Jonathan Keel CK Hampton Dickson County HS DCHS Fishing 0 0 34
Bailey Beasley Rafe Skog Station Camp Fishing 0 0 34
Ian Jimerson Christin Lee Beech HS Fishing 0 0 34
Logan Ashby Lance Hill FCHS BASS TEAM 0 0 34
Landen Cosby Parker Cosby Eagleville HS Bass Team 0 0 34
Chris Jones Maddie Geisler Dickson County HS DCHS Fishing 0 0 34
Seth Gordon Trevor Sparks Middle Tennessee Christian School 0 0 34
Joshua Price Landon Rhyne Symrna Bassin Bulldogs 0 0 34
Spencer Minter Michael Evans Whitwell High School 0 0 34
Zach Knois Akin Duvall MC Bass Team (Marshall County) 0 0 34
COLBY THURMOND PAUL ZUZICH Coffee County HS BASS Team 0 0 34
Jed Draper Seth Grimes FCHS BASS TEAM 0 0 34
Caleb Martinez Caleb Catlett Falcon Anglers (Lincoln County) 0 0 34

image9

MT JulIET'S Duncan and Huddleston hold on to a thin lead!

CTN Points race as of 28 Oct 2019

 

2020 CTN High School Division Points Race as of 27 Oct 2019 -


Angler1 Angler 2 School OH914 TF105 CH1026 REG Points Place
Brady Duncan Mason Huddleston Mt Juliet BASS Fishing Team 91 99 69 259 1
Westin Moss Drake Hemby Whitwell High School 58 100 98 256 2
Dylan Nutt Carter Nutt Backwoods Bassin 90 63 100 253 3
Braxton Campbell Lane Lassiter Warren County Pioneers 65 91 95 251 4
Chase Fluty Jon Luke Simmons Beech HS Fishing 95 72 78 245 5
Caleb Martinez Caleb Catlett Falcon Anglers (Lincoln County) 97 94 50 241 6
JACOB GARMS JASE RICE Coffee County HS BASS Team 99 45 96 240 7
Austin Roberts Gavin Sells FCHS BASS TEAM 81 82 72 235 8
Caleb Mackie Ike Gillentine Warren County Pioneers 79 62 93 234 9
Dawson Gnewikow Andrew Molino Mt Juliet BASS Fishing Team 82 77 74 233 10
Harrison Wims Coby Wright Gallatin HS BASS 100 73 57 230 11
KADEN FREEZE BRILEY SAIN Coffee County HS BASS Team 80 59 89 228 12
BRANSON WELLS DAWSON WELLS Coffee County HS BASS Team 54 78 85 217 13
Nathan Powell Chellan Cantrell Whitwell High School 61 88 67 216 14
Lucas Scott Austin Hogan THS BASS 94 74 42 210 15
Brice Lumpkins Logan Williams Gallatin HS BASS 98 69 40 207 16
Nathan Reynolds Keane Frazier Backwoods Bassin 75 86 44 205 17
Jacob Damron Hunter Palmer THS BASS 40 83 82 205 17
Garrett Smith Dalton Webb Springfield High School BASS 83 81 40 204 19
Logan Floyd Brent Boehman Coffee County HS BASS Team 40 72 83 195 20
Marcus Borne Gavin Hackworth GCHS BASS TEAM 60 52 81 193 21
Brandon Harper Alek Kulas Mt Juliet BASS Fishing Team 53 96 40 189 22
DJ Douglas Drake Austin Jones FCHS BASS TEAM 76 40 70 186 23
Dylan Stokes KJ Mills Mt Juliet BASS Fishing Team 51 70 64 185 24
Matt Marcel Caleb Bryant THS BASS 0 97 88 185 24
Aiden Grissom Will Prater Warren County Pioneers 40 80 60 180 26
Logan Carter Jake Pendergrass Falcon Anglers (Lincoln County) 40 98 40 178 27
Logan Gibson Jackson Carlisle Falcon Anglers (Lincoln County) 46 40 91 177 28
Zach Knight Peter West Gallatin HS BASS 68 67 40 175 29
Brady Raines Braden Leffew Mt Juliet BASS Fishing Team 93 40 40 173 30
Tyler Gunter Jonathon Fann Cannon County HS BASS 87 46 40 173 30
Jimmy O'Guin Autsin Oldfield Mt Juliet BASS Fishing Team 40 93 40 173 30
Julian Moss Hunter Tucker Gallatin HS BASS 89 40 40 169 33
Bobby-Scott Howard JD Hulsey Springfield High School BASS 78 40 40 158 34
COLBY THURMOND PAUL ZUZICH Coffee County HS BASS Team 40 40 77 157 35
Jake Krauth Hunter Weaver FCHS BASS TEAM 64 92 0 156 36
Summer Dees Luke Meeks GCHS BASS TEAM 74 40 40 154 37
Caleb Bridges Zachary Elliott Mt Juliet BASS Fishing Team 57 54 40 151 38
Caden Cardoza Tyler Johnson Gallatin HS BASS 86 0 65 151 38
Trevor Boles Brayden Morgan Springfield High School BASS 72 0 79 151 38
Eli Stevenson Ben Freeman GCHS BASS TEAM 71 79 0 150 41
ADAM PETTY JAYDEN YATES Coffee County HS BASS Team 52 58 40 150 41
Jonathan Monroe Carter Pugh Mt Juliet BASS Fishing Team 69 40 40 149 43
Noah Park Evan Alexander Station Camp Fishing 62 44 40 146 44
Dylan Pittman Nick Hamilton Whitwell High School 40 65 40 145 45
Chris Payne Kellen McGranaghan Station Camp Fishing 55 0 90 145 45
Jacob Davidson Owen Chamberland Mt Juliet BASS Fishing Team 45 53 43 141 47
JT Minor Adrian Goleniewski Gallatin HS BASS 40 40 61 141 47
Jed Draper Seth Grimes FCHS BASS TEAM 40 40 58 138 49
Dalton Benson Payton Laney Mt Juliet BASS Fishing Team 40 57 40 137 50
GARRETT DAVIS ISAIAH OWENS Coffee County HS BASS Team 40 40 57 137 50
Conner Vaughn Skylar Sparks Dekalb Fishing Team 96 0 40 136 52
Hunter Spry NJ Roseberry Mt Juliet BASS Fishing Team 47 40 46 133 53
Parker Sutt Taylor Carson Station Camp Fishing 92 0 40 132 54
Mattie Powell Sydney Walter Whitwell High School 41 51 40 132 54
Kole Palmer Caleb Maybrey FCHS BASS TEAM 40 43 48 131 56
Gavin Henry Daniel Green GCHS BASS TEAM 0 90 40 130 57
Kolby Holcomb Bryan Martin Walker Valley HS Bass 40 89 0 129 58
Ryan Cothran William Cothran MPHS BASS 40 49 40 129 58
Tyler Finley Hunter Jones MPHS BASS 40 87 0 127 60
Alyx Smith Casey Christopher Warren County Pioneers 0 40 86 126 61
Zach Knois Akin Duvall MC Bass Team (Marshall County) 64 61 0 125 62
Noah Ray Hayden Cooper THS BASS 40 85 0 125 62
Bedford Smith Eli McKamey Middle Tennessee Christian School 43 42 40 125 62
Kolby Ward Brett Hardin Portland HS BASS Team 40 40 41 121 65
Kyler Whaley Logan Kilpatrick Falcon Anglers (Lincoln County) 70 50 0 120 66
Logan Ashby Lance Hill FCHS BASS TEAM 40 40 40 120 66
Bailey Beasley Rafe Skog Station Camp Fishing 40 40 40 120 66
Anthony Cato Jonathon Nicholson Station Camp Fishing 40 40 40 120 66
Spencer Minter Michael Evans Whitwell High School 40 40 40 120 66
Elijah Willis Brody Gatlin Whitwell High School 40 40 40 120 66
Jack Shain Sammy McCurry RC BASSIN' 40 40 40 120 66
Cason Dement Luke Johnson Middle Tennessee Christian School 40 40 40 120 66
Blake Bolin Hayes Watson Middle Tennessee Christian School 40 40 40 120 66
Canon Ybarra Adam traini Beech HS Fishing 40 40 40 120 66
Dalton Bess Connor Farmer Warren County Pioneers 40 40 40 120 66
Johnathan Walls Rheagan Woodlee Warren County Pioneers 40 40 40 120 66
Adrian Painter Stephen Banks Warren County Pioneers 40 40 40 120 66
Hunter Owen Hunter Davis Cannon County HS BASS 40 40 40 120 66
Seth Gordon Trevor Sparks Middle Tennessee Christian School 40 40 40 120 66
Conner Smith Avery Brown Coffee County HS BASS Team 40 40 40 120 66
Kayden Coates July Jones Warren County Pioneers 40 40 40 120 66
Wade McNabb Phillip Barham Gallatin HS BASS 77 0 40 117 83
Blaine Blackburn Karsen Butcher Portland HS BASS Team 40 76 0 116 84
Mathew Griffith Landon Easterly Sequatchie County Bass 0 75 40 115 85
Tyler Martin Jake Miller Sequatchie County Bass 0 68 40 108 86
Gavin Walter Casey Tierney Whitwell High School 66 40 0 106 87
Dylan Johnson Noah Widick Sequatchie County Bass 0 66 40 106 87
Hayden Guthrie Kade Pretzch Summit Spartans Fishing 40 60 0 100 89
Asa Robertson Mathew Vandagriff Warren County Pioneers 0 0 99 99 90
Anthony Moon Ryan Manis York Institute Bass 0 0 97 97 91
Joshua Price Landon Rhyne Symrna Bassin Bulldogs 40 56 0 96 92
Ian Shrum Peyton Price GCHS BASS TEAM 40 55 0 95 93
JD Hoyt Austin Birdsong Mt Juliet BASS Fishing Team 0 95 0 95 93
Tyler Cook Lucas Reagan Pickett County HS BASS 0 0 94 94 95
Dawson Cravens Jordan Garrett York Institute Bass 0 0 92 92 96
Caleb Pierce Trevor Winn Walker Valley HS Bass 88 0 0 88 97
SAWYER BANKS TREY BREWER Coffee County HS BASS Team 40 48 0 88 97
Rob Adcock Aiden Mullins White County Bass 0 0 87 87 99
Brennan Wallin Jackson Bryan Page HS BASS 85 0 0 85 100
JD Bryant Jack Grogan Dickson County HS DCHS Fishing 84 0 0 84 101
Elijah Kelley Hunter Sloan White County Bass 0 84 0 84 101
Keegan Fleming Jake Wear Upperman Fishing 0 0 84 84 101
Jake Baker Garrett Reeves Springfield High School BASS 42 40 0 82 104
CURTIS TUDOR ETHAN BELL Coffee County HS BASS Team 40 41 0 81 105
Peyton Nunley W. Dray Wise GCHS BASS TEAM 40 40 0 80 106
Gavin Totherow Josh Willis Whitwell High School 40 40 0 80 106
Troy Howard Jake Stanbery Gallatin HS BASS 40 40 0 80 106
Peyton Hargrove Alex Thompson THS BASS 40 40 0 80 106
Eli Hawkins Payton Resha Springfield High School BASS 40 40 0 80 106
Peyton Clark Nick Moon Falcon Anglers (Lincoln County) 40 40 0 80 106
Lane Hall Parker Mitchell Falcon Anglers (Lincoln County) 40 40 0 80 106
Trace Johnson Blake Lundy East Hickman Fishing 40 40 0 80 106
Jacob Hurst Ray Flynn East Hickman Fishing 40 40 0 80 106
Cley McKillip Seth Whitten Summit Spartans Fishing 40 40 0 80 106
Cameron Rucker Ethan Spivey MC Bass Team (Marshall County) 40 40 0 80 106
Seth Phillips Eric Nate Reeves Falcon Anglers (Lincoln County) 40 40 0 80 106
Rylie Burt Mason Kerr FCHS BASS TEAM 40 0 40 80 106
Braden Smith Houston Batey Middle Tennessee Christian School 40 0 40 80 106
Brayden Harbert Syn’Quarius Knight Springfield High School BASS 40 0 40 80 106
Hunter Broadway Westley Crosslin Summit Spartans Fishing 40 0 40 80 106
Austin Birdsong JD Hoyt Mt Juliet BASS Fishing Team 40 0 40 80 106
Greg Weaver Logan Dodd Eagleville HS Bass Team 0 40 40 80 106
Jacob Frizzell Dakota Russell Warren County Pioneers 0 40 40 80 106
Tristen Boyd Reagan Hershman Coffee County HS BASS Team 0 40 40 80 106
Brady Turner Korbin Way Sequatchie County Bass 0 40 40 80 106
Kolby Gentry Tyler Gentry White County Bass 0 0 80 80 106
Wyatt Montooth Ketie Nelson Livingston Academy Anglers 0 0 76 76 128
Brayden Shockley Kanen Lewis Van Buren Co BASS 0 0 75 75 129
Austin Birdsong Baron Oettel Mt Juliet BASS Fishing Team 73 0 0 73 130
Austin Conaster Andrew Crabtree York Institute Bass 0 0 73 73 130
Mason Winters Logan O'Conner Dekalb Fishing Team 0 0 71 71 132
Trent Bell Jackson Long Springfield High School BASS 0 0 68 68 133
Dakota Seyler Stone Grove Creek Wood 67 0 0 67 134
Micah Scoggins Caleb Howell Jackson County Bass 0 0 66 66 135
Alyssa Taylor Reid Burns Walker Valley HS Bass 0 64 0 64 136
Whit Terry Cade Copeland Livingston Academy Anglers 0 0 63 63 137
Ryan Bolenbarker Cole Carbonara Upperman Fishing 0 0 62 62 138
Fysher Hayes Cory Edwards Beech HS Fishing 60 0 0 60 139
Ashley DeLong Austin DeLong Van Buren Co BASS 0 0 59 59 140
Asher Talbot Isaac Talbot Beech HS Fishing 56 0 0 56 141
Trevor Birdwell Justin Earley Monterey Anglers 0 0 55 55 142
Collin Norrod Kaden Hammock Livingston Academy Anglers 0 0 54 54 143
Cannon Taylor Hank Dillard Siegel HS Bass 0 0 53 53 144
Avery South Braden Martin Dekalb Fishing Team 0 0 52 52 145
Harrison Terry Luke Clifton Dickson County HS DCHS Fishing 51 0 0 51 146
Jeremiah Gardenhire 0 White County Bass 0 0 51 51 146
Travis Trussell Bryce Bland FCHS BASS TEAM 49 0 0 49 148
Daniel Roberts Anderson Rich Upperman Fishing 0 0 49 49 148
Gracie Black Haylee Black Dickson County HS DCHS Fishing 48 0 0 48 150
Aaron Riggs James Riggs MPHS BASS 0 47 0 47 151
Logan Earnest Samual Morrison Upperman Fishing 0 0 47 47 151
Mason Wade Dylan Ragland Jackson County Bass 0 0 45 45 153
Trent Crocket Allen Johnson Symrna Bassin Bulldogs 44 0 0 44 154
Jackson Holbert Avery Johnson Riverside HS BASS 40 0 0 40 155
Alex Uhles Blake Davis Symrna Bassin Bulldogs 40 0 0 40 155
Donavin Ramsey Chandler Lombard Symrna Bassin Bulldogs 40 0 0 40 155
Jake Hoover Drew Thompson Dickson County HS DCHS Fishing 40 0 0 40 155
Jonathan Keel CK Hampton Dickson County HS DCHS Fishing 40 0 0 40 155
Adam Roth Cade Pilkinton Dickson County HS DCHS Fishing 40 0 0 40 155
Dylan Crowder Jack Wells Hendersonville HS BASS 40 0 0 40 155
Adeline Smith Lynley Carpenter Hendersonville HS BASS 40 0 0 40 155
Alex Johnson Justin Massey Hendersonville HS BASS 40 0 0 40 155
Ian Jimerson Christin Lee Beech HS Fishing 40 0 0 40 155
Gray Steelman Zach Klassen Beech HS Fishing 40 0 0 40 155
Andrew Goostree Hunter Cain Beech HS Fishing 40 0 0 40 155
Dylan Bedwell Logan Parker Springfield High School BASS 40 0 0 40 155
Draco Braham Karah Stewart Springfield High School BASS 40 0 0 40 155
Yun Kim Justin Mumford Beech HS Fishing 40 0 0 40 155
Cole Biggs Kaden Flynn East Hickman Fishing 40 0 0 40 155
Darren Tarsh Lane Foster Mt Juliet BASS Fishing Team 40 0 0 40 155
Brody Parsley Isaac Clemons Mt Juliet BASS Fishing Team 40 0 0 40 155
Peyton Faulk Luke Brito Portland HS BASS Team 40 0 0 40 155
Austin King Steven Jones MC Bass Team (Marshall County) 0 40 0 40 155
Bailey Miller 0 THS BASS 0 40 0 40 155
Bryson Smith Carter Jones MC Bass Team (Marshall County) 0 40 0 40 155
Michael Gentry Ryan Inmon THS BASS 0 40 0 40 155
Dylan Brown Landon Hanke Ooltewah HS BASS Team 0 40 0 40 155
Hagen Fann Ryan Logan Cannon County HS BASS 0 40 0 40 155
Westin Short Carson Ruthledge Falcon Anglers (Lincoln County) 0 40 0 40 155
Elijah Hamilton Gentry Gosset East Hickman Fishing 0 40 0 40 155
Drake Thompson Mitch Loyd Sequatchie County Bass 0 40 0 40 155
Evan Griffith Jake Carney Sequatchie County Bass 0 40 0 40 155
Conner Schiesser Billy Ray Gray Sequatchie County Bass 0 40 0 40 155
Jayden Maddox Ethan Lankford McMinn Co HS Bass 0 40 0 40 155
Alden Lawrence Joel Smith Boyd Christian 0 40 0 40 155
Wayland Adkisson Daniel Summers BGA Bass Team 0 0 40 40 155
Haden Beasley Mason Beasley Livingston Academy Anglers 0 0 40 40 155
Chase Johnson Elijah Gibbons Livingston Academy Anglers 0 0 40 40 155
Tucker Pendergrass Lucas Roberts Livingston Academy Anglers 0 0 40 40 155
Zac Raines Brady Huddleston Livingston Academy Anglers 0 0 40 40 155
Jake Collins Carson Walker Livingston Academy Anglers 0 0 40 40 155
Avery Jenkins Bayker Blankenship Livingston Academy Anglers 0 0 40 40 155
Robert Dishman Nikolas Goff Van Buren Co BASS 0 0 40 40 155
Bailey Shockley Loreli Swango Van Buren Co BASS 0 0 40 40 155
Andrew Crick Trevor Griffin Eagleville HS Bass Team 0 0 40 40 155
Jacob Sledge Garrett Barnes Eagleville HS Bass Team 0 0 40 40 155
Cole Bracewell Parker Vivrette Eagleville HS Bass Team 0 0 40 40 155
Landen Cosby Parker Cosby Eagleville HS Bass Team 0 0 40 40 155
Brady Lafever Carter Walker Upperman Fishing 0 0 40 40 155
Hunter Winchester Dewey Smith Upperman Fishing 0 0 40 40 155
Jackson Neal Braxton Branch Upperman Fishing 0 0 40 40 155
Ty Stanton Tyler Jared Upperman Fishing 0 0 40 40 155
Daniel Thomas Reese Blair Upperman Fishing 0 0 40 40 155
Sawyer Baldwin Will Cook York Institute Bass 0 0 40 40 155
Riley Goolsby Jessica Harris Jackson County Bass 0 0 40 40 155
Casen Collier Chris Pigg Jackson County Bass 0 0 40 40 155
William "Blake" Harris Logan Goolsby Jackson County Bass 0 0 40 40 155
Luke McCormick Jefferey Stewart Monterey Anglers 0 0 40 40 155
Carter Phillips Jayden McCants Monterey Anglers 0 0 40 40 155
Delaney Bolton Jared McPerson Monterey Anglers 0 0 40 40 155
Gage Lewis Jonathan Murphy Monterey Anglers 0 0 40 40 155
Taylor Murphy Robert Poteet Monterey Anglers 0 0 40 40 155
Hannah Conaster Colton Cravens York Institute Bass 0 0 40 40 155
Bryson Carwile Andrew Riggins Livingston Academy Anglers 0 0 40 40 155
Olivia Taylor Madison Ray Dekalb Fishing Team 0 0 40 40 155
Justin Robbins Payton Raines York Institute Bass 0 0 40 40 155

image10

Battle on the Hill 26 Oct 2019 High School Division Results

Backwoods Bassin WINS!

 

Battle on the Hill 26 Oct 2019 High School Division Results


Congratulations to Dylan and Cater Nutt from Backwoods Bassin on the win and to Warren county Pioneer Anglers who took home the "Overall Winning School"


Angler 1 Angler 2 School No. Fish Big Fish Total Weight Place Points
Dylan Nutt Carter Nutt Backwoods Bassin 5 2.95 13.27 1 100
Asa Robertson Mathew Vandagriff Warren County Pioneers 5 4.28 11.47 2 99
Westin Moss Drake Hemby Whitwell High School 4 3.53 10.72 3 98
Anthony Moon Ryan Manis York Institute Bass 4 6.23 10.52 4 97
JACOB GARMS JASE RICE Coffee County HS BASS Team 4 2.52 8.23 5 96
Braxton Campbell Lane Lassiter Warren County Pioneers 3 4.26 8.01 6 95
Tyler Cook Lucas Reagan Pickett County HS BASS 2 4.32 7.19 7 94
Caleb Mackie Ike Gillentine Warren County Pioneers 5 1.99 6.32 8 93
Dawson Cravens Jordan Garrett York Institute Bass 4 3.01 6.3 9 92
Logan Gibson Jackson Carlisle Falcon Anglers (Lincoln County) 4 1.81 6.12 10 91
Chris Payne Kellen McGranaghan Station Camp Fishing 3 5.93 11 90
KADEN FREEZE BRILEY SAIN Coffee County HS BASS Team 3 3.42 5.61 12 89
Matt Marcel Caleb Bryant THS BASS 3 5.53 13 88
Rob Adcock Aiden Mullins White County Bass 5 5.3 14 87
Alyx Smith Casey Christopher Warren County Pioneers 2 5.17 15 86
BRANSON WELLS DAWSON WELLS Coffee County HS BASS Team 3 5.1 16 85
Keegan Fleming Jake Wear Upperman Fishing 2 4.97 17 84
Logan Floyd Brent Boehman Coffee County HS BASS Team 2 2.8 4.88 18 83
Jacob Damron Hunter Palmer THS BASS 4 2.06 4.86 19 82
Marcus Borne Gavin Hackworth GCHS BASS TEAM 2 4.68 20 81
Kolby Gentry Tyler Gentry White County Bass 2 4.65 21 80
Trevor Boles Brayden Morgan Springfield High School BASS 2 4.64 22 79
Chase Fluty Jon Luke Simmons Beech HS Fishing 2 4.59 23 78
COLBY THURMOND PAUL ZUZICH Coffee County HS BASS Team 3 4.47 24 77
Wyatt Montooth Ketie Nelson Livingston Academy Anglers 2 4.3 25 76
Brayden Shockley Kanen Lewis Van Buren Co BASS 2 3.22 4.15 26 75
Dawson Gnewikow Andrew Molino Mt Juliet BASS Fishing Team 1 4.13 27 74
Austin Conaster Andrew Crabtree York Institute Bass 2 4.05 28 73
Austin Roberts Gavin Sells FCHS BASS TEAM 4 4.01 29 72
Mason Winters Logan O'Conner Dekalb Fishing Team 2 3.69 30 71
DJ Douglas Drake Austin Jones FCHS BASS TEAM 1 3.65 31 70
Brady Duncan Mason Huddleston Mt Juliet BASS Fishing Team 3 3.59 32 69
Trent Bell Jackson Long Springfield High School BASS 1 3.5 33 68
Nathan Powell Chellan Cantrell Whitwell High School 3 3.23 34 67
Micah Scoggins Caleb Howell Jackson County Bass 1 3.18 35 66
Caden Cardoza Tyler Johnson Gallatin HS BASS 2 3.09 36 65
Dylan Stokes KJ Mills Mt Juliet BASS Fishing Team 1 3.05 37 64
Whit Terry Cade Copeland Livingston Academy Anglers 1 3.03 38 63
Ryan Bolenbarker Cole Carbonara Upperman Fishing 3 3.02 39 62
JT Minor Adrian Goleniewski Gallatin HS BASS 1 2.99 40 61
Aiden Grissom Will Prater Warren County Pioneers 2 2.96 41 60
Ashley DeLong Austin DeLong Van Buren Co BASS 1 2.9 42 59
Jed Draper Seth Grimes FCHS BASS TEAM 2 2.81 43 58
Harrison Wims Coby Wright Gallatin HS BASS 1 2.8 44 57
GARRETT DAVIS ISAIAH OWENS Coffee County HS BASS Team 1 2.8 44 57
Trevor Birdwell Justin Earley Monterey Anglers 1 2.63 46 55
Collin Norrod Kaden Hammock Livingston Academy Anglers 1 2.62 47 54
Cannon Taylor Hank Dillard Siegel HS Bass 1 2.59 48 53
Avery South Braden Martin Dekalb Fishing Team 2 2.45 49 52
Jeremiah Gardenhire 0 White County Bass 1 2.42 50 51
Caleb Martinez Caleb Catlett Falcon Anglers (Lincoln County) 2 2.41 51 50
Daniel Roberts Anderson Rich Upperman Fishing 2 2.37 52 49
Kole Palmer Caleb Maybrey FCHS BASS TEAM 2 2.28 53 48
Logan Earnest Samual Morrison Upperman Fishing 1 2.25 54 47
Hunter Spry NJ Roseberry Mt Juliet BASS Fishing Team 1 1.97 55 46
Mason Wade Dylan Ragland Jackson County Bass 1 1.95 56 45
Nathan Reynolds Keane Frazier Backwoods Bassin 1 1.9 57 44
Jacob Davidson Owen Chamberland Mt Juliet BASS Fishing Team 1 1.61 58 43
Lucas Scott Austin Hogan THS BASS 1 1.55 59 42
Kolby Ward Brett Hardin Portland HS BASS Team 1 1.53 60 41
Mathew Griffith Landon Easterly Sequatchie County Bass 1 1.48 61 40
Jake Collins Carson Walker Livingston Academy Anglers 1 1.43 62 40
Anthony Cato Jonathon Nicholson Station Camp Fishing 1 1.43 62 40
Hunter Broadway Westley Crosslin Summit Spartans Fishing 1 1.28 64 40
Garrett Smith Dalton Webb Springfield High School BASS 1 1.18 65 40
Noah Park Evan Alexander Station Camp Fishing 1 1.18 65 40
Haden Beasley Mason Beasley Livingston Academy Anglers 1 1.15 67 40
Brady Lafever Carter Walker Upperman Fishing 1 1.01 68 40
Caleb Bridges Zachary Elliott Mt Juliet BASS Fishing Team 1 0.84 69 40

image11

2020 CTN BASS Nation High School Division points race

as of 10 Oct 2019

 

And their OFF... 2020 CTN BASS Nation High School Division points race.... It going to be a good year

 Angler1 Angler 2 School OH 14 Sept TF 5 Oct REG Points Place
Caleb Martinez Caleb Catlett Falcon Anglers (Lincoln County) 97 94 191 1
Brady Duncan Mason Huddleston Mt Juliet BASS Fishing Team 91 99 190 2
Harrison Wims Coby Wright Gallatin HS BASS 100 73 173 3
Lucas Scott Austin Hogan THS BASS 94 74 168 4
Brice Lumpkins Logan Williams Gallatin HS BASS 98 69 167 5
Chase Fluty Jon Luke Simmons Beech HS Fishing 95 72 167 5
Garrett Smith Dalton Webb Springfield High School BASS 83 81 164 7
Austin Roberts Gavin Sells FCHS BASS TEAM 81 82 163 8
Nathan Reyolds Keane Frazier Backwoods Bassin 75 86 161 9
Dawson Gnewikow Andrew Molino Mt Juliet BASS Fishing Team 82 77 159 10
Westin Moss Drake Hemby Whitwell High School 58 100 158 11
Braxton Campbell Lane Lassiter Warren County Pioneers 65 91 156 12
Jake Krauth Hunter Weaver FCHS BASS TEAM 64 92 156 12
Dylan Nutt Carter Nutt Backwoods Bassin 90 63 153 14
Eli Stevenson Ben Freeman GCHS BASS TEAM 71 79 150 15
Nathan Powell Chellan Cantrell Whitwell High School 61 88 149 16
Brandon Harper Alek Kulas Mt Juliet BASS Fishing Team 53 96 149 16
JACOB GARMS JASE RICE Coffee County HS BASS Team 99 45 144 18
Caleb Mackie Ike Gillentine Warren County Pioneers 79 62 141 19
KADEN FREEZE BRILEY SAIN Coffee County HS BASS Team 80 59 139 20
Logan Carter Jake Pendergrass Falcon Anglers (Lincoln County) 40 98 138 21
Zach Knight Peter West Gallatin HS BASS 68 67 135 22
Brady Raines Braden Leffew Mt Juliet BASS Fishing Team 93 40 133 23
Tyler Gunter Jonathon Fann Cannon County HS BASS 87 46 133 23
Jimmy O'Guin Autsin Oldfield Mt Juliet BASS Fishing Team 40 93 133 23
BRANSON WELLS DAWSON WELLS Coffee County HS BASS Team 54 78 132 26
Julian Moss Hunter Tucker Gallatin HS BASS 89 40 129 27
Kolby Holcomb Bryan Martin Walker Valley HS Bass 40 89 129 27
Tyler Finley Hunter Jones MPHS BASS 40 87 127 29
Zach Knois Akin Duvall MC Bass Team (Marshall County) 64 61 125 30
Noah Ray Hayden Cooper THS BASS 40 85 125 30
Jacob Damron Hunter Palmer THS BASS 40 83 123 32
Dylan Stokes KJ Mills Mt Juliet BASS Fishing Team 51 70 121 33
Kyler Whaley Logan Kilpatrick Falcon Anglers (Lincoln County) 70 50 120 34
Aiden Grissom Will Prater Warren County Pioneers 40 80 120 34
Bobby-Scott Howard JD Hulsey Springfield High School BASS 78 40 118 36
DJ Douglas Drake Austin Jones FCHS BASS TEAM 76 40 116 37
Blaine Blackburn Karsen Butcher Portland HS BASS Team 40 76 116 37
Summer Dees Luke Meeks GCHS BASS TEAM 74 40 114 39
Marcus Borne Gavin Hackworth GCHS BASS TEAM 60 52 112 40
Logan Floyd Brent Boehman Coffee County HS BASS Team 40 72 112 40
Caleb Bridges Zachary Elliott Mt Juliet BASS Fishing Team 57 54 111 42
ADAM PETTY JAYDEN YATES Coffee County HS BASS Team 52 58 110 43
Jonathan Monroe Carter Pugh Mt Juliet BASS Fishing Team 69 40 109 44
Gavin Walter Casey Tierney Whitwell High School 66 40 106 45
Noah Park Evan Alexander Station Camp Fishing 62 44 106 45
Dylan Pittman Nick Hamilton Whitwell High School 40 65 105 47
Hayden Guthrie Kade Pretzch Summit Spartans Fishing 40 60 100 48
Jacob Davidson Owen Chamberland Mt Juliet BASS Fishing Team 45 53 98 49
Dalton Benson Payton Laney Mt Juliet BASS Fishing Team 40 57 97 50
Matt Marcel Caleb Bryant THS BASS 0 97 97 50
Conner Vaughn Skylar Sparks Dekalb Fishing Team 96 0 96 52
Joshua Price Landon Rhyne Symrna Bassin Bulldogs 40 56 96 52
Ian Shrum Peyton Price GCHS BASS TEAM 40 55 95 54
JD Hoyt Austin Birdsong Mt Juliet BASS Fishing Team 0 95 95 54
Parker Sutt Taylor Carson Station Camp Fishing 92 0 92 56
Mattie Powell Sydney Walter Whitwell High School 41 51 92 56
Gavin Henry Daniel Green GCHS BASS TEAM 0 90 90 58
Ryan Cothran William Cothran MPHS BASS 40 49 89 59
Caleb Pierce Trevor Winn Walker Valley HS Bass 88 0 88 60
SAWYER BANKS TREY BREWER Coffee County HS BASS Team 40 48 88 60
Hunter Spry NJ Roseberry Mt Juliet BASS Fishing Team 47 40 87 62
Caden Cardoza Tyler Johnson Gallatin HS BASS 86 0 86 63
Logan Gibson Jackson Carlisle Falcon Anglers (Lincoln County) 46 40 86 63
Brennan Wallin Jackson Bryan Page HS BASS 85 0 85 65
Bedford Smith Eli McKamey Middle Tennessee Christian School 43 42 85 65
JD Bryant Jack Grogan Dickson County HS DCHS Fishing 84 0 84 67
Elijah Kelley Hunter Sloan White County Bass 0 84 84 67
Kole Palmer Caleb Maybrey FCHS BASS TEAM 40 43 83 69
Jake Baker Garrett Reeves Springfield High School BASS 42 40 82 70
CURTIS TUDOR ETHAN BELL Coffee County HS BASS Team 40 41 81 71
Peyton Nunley W. Dray Wise GCHS BASS TEAM 40 40 80 72
Logan Ashby Lance Hill FCHS BASS TEAM 40 40 80 72
Jed Draper Seth Grimes FCHS BASS TEAM 40 40 80 72
Bailey Beasley Rafe Skog Station Camp Fishing 40 40 80 72
Anthony Cato Jonathon Nicholson Station Camp Fishing 40 40 80 72
Spencer Minter Michael Evans Whitwell High School 40 40 80 72
Elijah Willis Brody Gatlin Whitwell High School 40 40 80 72
Gavin Totherow Josh Willis Whitwell High School 40 40 80 72
Jack Shain Sammy McCurry RC BASSIN' 40 40 80 72
Troy Howard Jake Stanbery Gallatin HS BASS 40 40 80 72
JT Minor Adrian Goleniewski Gallatin HS BASS 40 40 80 72
Cason Dement Luke Johnson Middle Tennessee Christian School 40 40 80 72
Blake Bolin Hayes Watson Middle Tennessee Christian School 40 40 80 72
Canon Ybarra Adam traini Beech HS Fishing 40 40 80 72
Peyton Hargrove Alex Thompson THS BASS 40 40 80 72
Dalton Bess Connor Farmer Warren County Pioneers 40 40 80 72
Johnathan Walls Rheagan Woodlee Warren County Pioneers 40 40 80 72
Adrian Painter Stephen Banks Warren County Pioneers 40 40 80 72
Eli Hawkins Payton Resha Springfield High School BASS 40 40 80 72
Peyton Clark Nick Moon Falcon Anglers (Lincoln County) 40 40 80 72
Lane Hall Parker Mitchell Falcon Anglers (Lincoln County) 40 40 80 72
GARRETT DAVIS ISAIAH OWENS Coffee County HS BASS Team 40 40 80 72
COLBY THURMOND PAUL ZUZICH Coffee County HS BASS Team 40 40 80 72
Trace Johnson Blake Lundy East Hickman Fishing 40 40 80 72
Jacob Hurst Ray Flynn East Hickman Fishing 40 40 80 72
Cley McKillip Seth Whitten Summit Spartans Fishing 40 40 80 72
Cameron Rucker Ethan Spivey MC Bass Team (Marshall County) 40 40 80 72
Seth Phillips Eric Nate Reeves Falcon Anglers (Lincoln County) 40 40 80 72
Kolby Ward Brett Hardin Portland HS BASS Team 40 40 80 72
Hunter Owen Hunter Davis Cannon County HS BASS 40 40 80 72
Seth Gordon Trevor Sparks Middle Tennessee Christian School 40 40 80 72
Conner Smith Avery Brown Coffee County HS BASS Team 40 40 80 72
Kayden Coates July Jones Warren County Pioneers 40 40 80 72
Wade McNabb Phillip Barham Gallatin HS BASS 77 0 77 105
Mathew Griffith Landon Easterly Sequatchie County Bass 0 75 75 106
Austin Birdsong Baron Oettel Mt Juliet BASS Fishing Team 73 0 73 107
Trevor Boles Brayden Morgan Springfield High School BASS 72 0 72 108
Tyler Martin Jake Miller Sequatchie County Bass 0 68 68 109
Dakota Seyler Stone Grove Creek Wood 67 0 67 110
Dylan Johnson Noah Widick Sequatchie County Bass 0 66 66 111
Alyssa Taylor Reid Burns Walker Valley HS Bass 0 64 64 112
Fysher Hayes Cory Edwards Beech HS Fishing 60 0 60 113
Asher Talbot Isaac Talbot Beech HS Fishing 56 0 56 114
Chris Payne Kellen McGranaghan Station Camp Fishing 55 0 55 115
Harrison Terry Luke Clifton Dickson County HS DCHS Fishing 51 0 51 116
Travis Trussell Bryce Bland FCHS BASS TEAM 49 0 49 117
Gracie Black Haylee Black Dickson County HS DCHS Fishing 48 0 48 118
Aaron Riggs James Riggs MPHS BASS 0 47 47 119
Trent Crocket Allen Johnson Symrna Bassin Bulldogs 44 0 44 120
Rylie Burt Mason Kerr FCHS BASS TEAM 40 0 40 121
Jackson Holbert Avery Johnson Riverside HS BASS 40 0 40 121
Alex Uhles Blake Davis Symrna Bassin Bulldogs 40 0 40 121
Donavin Ramsey Chandler Lombard Symrna Bassin Bulldogs 40 0 40 121
Jake Hoover Drew Thompson Dickson County HS DCHS Fishing 40 0 40 121
Jonathan Keel CK Hampton Dickson County HS DCHS Fishing 40 0 40 121
Adam Roth Cade Pilkinton Dickson County HS DCHS Fishing 40 0 40 121
Dylan Crowder Jack Wells Hendersonville HS BASS 40 0 40 121
Adeline Smith Lynley Carpenter Hendersonville HS BASS 40 0 40 121
Alex Johnson Justin Massey Hendersonville HS BASS 40 0 40 121
Ian Jimerson Christin Lee Beech HS Fishing 40 0 40 121
Gray Steelman Zach Klassen Beech HS Fishing 40 0 40 121
Andrew Goostree Hunter Cain Beech HS Fishing 40 0 40 121
Braden Smith Houston Batey Middle Tennessee Christian School 40 0 40 121
Brayden Harbert Syn’Quarius Knight Springfield High School BASS 40 0 40 121
Dylan Bedwell Logan Parker Springfield High School BASS 40 0 40 121
Draco Braham Karah Stewart Springfield High School BASS 40 0 40 121
Yun Kim Justin Mumford Beech HS Fishing 40 0 40 121
Cole Biggs Kaden Flynn East Hickman Fishing 40 0 40 121
Hunter Broadway Westley Crosslin Summit Spartans Fishing 40 0 40 121
Darren Tarsh Lane Foster Mt Juliet BASS Fishing Team 40 0 40 121
Brody Parsley Isaac Clemons Mt Juliet BASS Fishing Team 40 0 40 121
Keane Frazier JD Hoyt Mt Juliet BASS Fishing Team 40 0 40 121
Peyton Faulk Luke Brito Portland HS BASS Team 40 0 40 121
Austin King Steven Jones MC Bass Team (Marshall County) 0 40 40 121
Bailey Miller 0 THS BASS 0 40 40 121
Bryson Smith Carter Jones MC Bass Team (Marshall County) 0 40 40 121
Michael Gentry Ryan Inmon THS BASS 0 40 40 121
Greg Weaver Logan Dodd Eagleville HS Bass Team 0 40 40 121
Dylan Brown Landon Hanke Ooltewah HS BASS Team 0 40 40 121
Hagen Fann Ryan Logan Cannon County HS BASS 0 40 40 121
Jacob Frizzell Dakota Russell Warren County Pioneers 0 40 40 121
Tristen Boyd Reagan Hershman Coffee County HS BASS Team 0 40 40 121
Westin Short Carson Ruthledge Falcon Anglers (Lincoln County) 0 40 40 121
Elijah Hamilton Gentry Gosset East Hickman Fishing 0 40 40 121
Drake Thompson Mitch Loyd Sequatchie County Bass 0 40 40 121
Brady Turner Korbin Way Sequatchie County Bass 0 40 40 121
Evan Griffith Jake Carney Sequatchie County Bass 0 40 40 121
Conner Schiesser Billy Ray Gray Sequatchie County Bass 0 40 40 121
Jayden Maddox Ethan Lankford McMinn Co HS Bass 0 40 40 121
Alden Lawrence Joel Smith Boyd Christian 0 40 40 121
Alyx Smith Casey Christopher Warren County Pioneers 0 40 40 121
Matthew Farmer Zach Hyde Springfield High School BASS 0 0 0 163
Chris Cooper ReyRey Vongboupha Symrna Bassin Bulldogs 0 0 0 163
Logan Summers Mason Elliott Portland HS BASS Team 0 0 0 163
Gabriel Sanders Dakota Cooper Walker Valley HS Bass 0 0 0 163
Wayland Adkisson Daniel Summers BGA Bass Team 0 0 0 163
Haden Beasley Mason Beasley Livingston Academy Anglers 0 0 0 163
Wyatt Montooth Ketie Nelson Livingston Academy Anglers 0 0 0 163
Collin Norrod Kaden Hammock Livingston Academy Anglers 0 0 0 163
Chase Johnson Elijah Gibbons Livingston Academy Anglers 0 0 0 163
Tucker Pendergrass Lucas Roberts Livingston Academy Anglers 0 0 0 163
Zac Raines Brady Huddleston Livingston Academy Anglers 0 0 0 163
Jake Collins Carson Walker Livingston Academy Anglers 0 0 0 163
Whit Terry Cade Copeland Livingston Academy Anglers 0 0 0 163
Austin Melton Colby Norrod Livingston Academy Anglers 0 0 0 163
Avery Jenkins Bayker Blankenship Livingston Academy Anglers 0 0 0 163
Ashley DeLong Austin DeLong Van Buren Co BASS 0 0 0 163
Brayden Shockley Kanen Lewis Van Buren Co BASS 0 0 0 163
Robert Dishman Nikolas Goff Van Buren Co BASS 0 0 0 163
Bryson Mooneyham Adam Simmons Van Buren Co BASS 0 0 0 163
Bailey Shockley Loreli Swango Van Buren Co BASS 0 0 0 163
Quiton Shockley Bryton Rutledge Van Buren Co BASS 0 0 0 163
Levi Everett Ransom Lowery Van Buren Co BASS 0 0 0 163
Andrew Crick Trevor Griffin Eagleville HS Bass Team 0 0 0 163
Jacob Sledge Garrett Barnes Eagleville HS Bass Team 0 0 0 163
Cole Bracewell Parker Vivrette Eagleville HS Bass Team 0 0 0 163
Landen Cosby Parker Cosby Eagleville HS Bass Team 0 0 0 163
Autumn Whitaker Cole Jones Springfield High School BASS 0 0 0 163
Trent Bell Jackson Long Springfield High School BASS 0 0 0 163
Logan Nooner Will Hyde Springfield High School BASS 0 0 0 163 

image12

High School Results for 5 Oct 2019 Tims Ford

Congratulations to Whitwell HS team Westin Moss and Drake Hemby on the win!

 


Angler1 Angler 2 School No. Fish Big Fish Total Weight Place Points
Westin Moss Drake Hemby Whitwell High School 5 3.62 14.18 1 100
Brady Duncan Mason Huddleston Mt Juliet BASS Fishing Team 5 2.89 12.1 2 99
Logan Carter Jake Pendergrass Falcon Anglers (Lincoln County) 4 3.14 10.75 3 98
Matt Marcel Caleb Bryant THS BASS 4 3.5 9.88 4 97
Brandon Harper Alek Kulas Mt Juliet BASS Fishing Team 4 3.35 9.49 5 96
JD Hoyt Austin Birdsong Mt Juliet BASS Fishing Team 4 2.63 9.32 6 95
Caleb Martinez Caleb Catlett Falcon Anglers (Lincoln County) 4 9.09 7 94
Jimmy O'Guin Autsin Oldfield Mt Juliet BASS Fishing Team 3 3.47 8.62 8 93
Jake Krauth Hunter Weaver FCHS BASS TEAM 3 3.49 8.57 9 92
Braxton Campbell Lane Lassiter Warren County Pioneers 3 8.09 10 91
Gavin Henry Daniel Green GCHS BASS TEAM 4 2.49 8.02 11 90
Kolby Holcomb Bryan Martin Walker Valley HS Bass 5 7.97 12 89
Nathan Powell Chellan Cantrell Whitwell High School 3 7.85 13 88
Tyler Finley Hunter Jones MPHS BASS 4 2.45 7.81 14 87
Nathan Reynolds Keane Frazier Backwoods Bassin 3 7.14 15 86
Noah Ray Hayden Cooper THS BASS 3 6.99 16 85
Elijah Kelley Hunter Sloan White County Bass 3 2.96 6.88 17 84
Jacob Damron Hunter Palmer THS BASS 3 6.65 18 83
Austin Roberts Gavin Sells FCHS BASS TEAM 3 6.56 19 82
Garrett Smith Zach Hyde Springfield High School BASS 3 6.22 20 81
Aiden Grissom Will Prater Warren County Pioneers 3 6.11 21 80
Eli Stevenson Ben Freeman GCHS BASS TEAM 3 6.05 22 79
BRANSON WELLS DAWSON WELLS Coffee County HS BASS Team 3 5.74 23 78
Dawson Gnewikow Andrew Molino Mt Juliet BASS Fishing Team 2 5.62 24 77
Blaine Blackburn Karsen Butcher Portland HS BASS Team 3 4.84 25 76
Mathew Griffith Landon Easterly Sequatchie County Bass 2 4.74 26 75
Lucas Scott Austin Hogan THS BASS 2 4.73 27 74
Harrison Wims Coby Wright Gallatin HS BASS 2 4.72 28 73
Chase Fluty Jon Luke Simmons Beech HS Fishing 1 4.58 4.58 29 72
Logan Floyd Brent Boehman Coffee County HS BASS Team 1 4.58 4.58 29 72
Dylan Stokes KJ Mills Mt Juliet BASS Fishing Team 2 4.41 31 70
Brice Lumpkins Logan Williams Gallatin HS BASS 2 4.32 32 69
Tyler Martin Jake Miller Sequatchie County Bass 1 4.14 4.14 33 68
Zach Knight Peter West Gallatin HS BASS 2 3.97 34 67
Dylan Johnson Noah Widick Sequatchie County Bass 1 3.97 35 66
Dylan Pittman Nick Hamilton Whitwell High School 1 3.53 36 65
Alyssa Taylor Reid Burns Walker Valley HS Bass 2 3.38 37 64
Dylan Nutt Carter Nutt Backwoods Bassin 2 3.23 38 63
Caleb Mackie Ike Gillentine Warren County Pioneers 1 3.18 39 62
Zach Knois Akin Duvall MC Bass Team (Marshall County) 1 3.03 40 61
Hayden Guthrie Kade Pretzch Summit Spartans Fishing 1 3 41 60
KADEN FREEZE BRILEY SAIN Coffee County HS BASS Team 1 2.97 42 59
ADAM PETTY JAYDEN YATES Coffee County HS BASS Team 1 2.93 43 58
Dalton Benson Payton Laney Mt Juliet BASS Fishing Team 1 2.84 44 57
Joshua Price Landon Rhyne Symrna Bassin Bulldogs 1 2.83 45 56
Ian Shrum Peyton Price GCHS BASS TEAM 2 2.74 46 55
Caleb Bridges Zachary Elliott Mt Juliet BASS Fishing Team 1 2.68 47 54
Jacob Davidson Owen Chamberland Mt Juliet BASS Fishing Team 1 2.65 48 53
Marcus Borne Gavin Hackworth GCHS BASS TEAM 1 2.63 49 52
Mattie Powell Sydney Walter Whitwell High School 1 2.57 50 51
Kyler Whaley Logan Kilpatrick Falcon Anglers (Lincoln County) 1 2.56 51 50
Ryan Cothran William Cothran MPHS BASS 1 2.46 52 49
SAWYER BANKS TREY BREWER Coffee County HS BASS Team 1 2.44 53 48
Aaron Riggs James Riggs MPHS BASS 1 2.33 54 47
Tyler Gunter Jonathon Fann Cannon County HS BASS 1 2.18 55 46
JACOB GARMS JASE RICE Coffee County HS BASS Team 1 2.16 56 45
Noah Park Evan Alexander Station Camp Fishing 1 2.08 57 44
Kole Palmer Caleb Maybrey FCHS BASS TEAM 1 2.06 58 43
Bedford Smith Eli McKamey Middle Tennessee Christian School 1 2 59 42
CURTIS TUDOR ETHAN BELL Coffee County HS BASS Team 1 1.96 60 41
Hunter Owen Hunter Davis Cannon County HS BASS 1 1.94 61 40
Tristen Boyd Reagan Hershman Coffee County HS BASS Team 1 1.87 62 40
Elijah Willis Brody Gatlin Whitwell High School 1 1.78 63 40
Brady Raines Braden Leffew Mt Juliet BASS Fishing Team 1 1.74 64 40
Julian Moss Hunter Tucker Gallatin HS BASS 1 1.68 65 40
Kolby Ward Brett Hardin Portland HS BASS Team 1 1.19 66 40
Cley McKillip Seth Whitten Summit Spartans Fishing 1 1.1 67 40

image13

Central TN BASS Nation High School 14 Sept 2019 Old Hickory

 

High School Division Results from Stop #1 Old Hickory 2019-2020 Central Tennessee BASS Nation High School/Junior Trail

Total High School Boats 137

Congratulations out to Harrison Wims/Coby Wright from Gallatin HS BASS with a 5 fish Limit coming in at 12.32 for the win!!!!

Angler 1 Angler 2 School No. Fish Big Fish Total Weight Place Points
Harrison Wims Coby Wright Gallatin HS BASS 5 2.88 12.32 1 100
JACOB GARMS JASE RICE Coffee County HS BASS Team 5 2.43 9.99 2 99
Brice Lumpkins 0 Gallatin HS BASS 5 2.03 8.76 3 98
Caleb Martinez Caleb Catlett Falcon Anglers (Lincoln County) 5 2.36 8.51 4 97
Conner Vaughn Skylar Sparks Dekalb Fishing Team 5 8.38 5 96
Chase Fluty Jon Luke Simmons Beech HS Fishing 4 2.79 8.06 6 95
Lucas Scott 0 THS BASS 4 3.26 7.96 7 94
Brady Raines Braden Leffew Mt Juliet BASS Fishing Team 4 2.99 7.76 8 93
Parker Sutt Taylor Carson Station Camp Fishing 4 7.21 9 92
Brady Duncan Mason Huddleston Mt Juliet BASS Fishing Team 4 6.58 10 91
Dylan Nutt Carter Nutt Backwoods Bassin 4 6.47 11 90
Julian Moss Hunter Tucker Gallatin HS BASS 3 6.13 12 89
Caleb Pierce Trevor Winn Walker Valley HS Bass 3 6.12 13 88
Tyler Gunter Jonathon Fann Cannon County HS BASS 2 3.79 6.06 14 87
Caden Cardoza Tyler Johnson Gallatin HS BASS 3 5.97 15 86
Brennan Wallin Jackson Bryan Page HS BASS 3 2.86 5.81 16 85
JD Bryant Jack Grogan Dickson County HS DCHS Fishing 2 4.05 5.51 17 84
Garrett Smith Dalton Webb Springfield High School BASS 2 5.34 18 83
Dawson Gnewikow Andrew Molino Mt Juliet BASS Fishing Team 2 2.98 4.75 19 82
Austin Roberts Gavin Sells FCHS BASS TEAM 2 3.4 4.66 20 81
KADEN FREEZE BRILEY SAIN Coffee County HS BASS Team 3 4.65 21 80
Caleb Mackie Ike Gillentine Warren County Pioneers 4 4.58 22 79
Bobby-Scott Howard JD Hulsey Springfield High School BASS 2 4.53 23 78
Wade McNabb Phillip Barham Gallatin HS BASS 3 4.5 24 77
DJ Douglas Drake Austin Jones FCHS BASS TEAM 3 4.49 25 76
Nathan Reyolds 0 Backwoods Bassin 3 4.45 26 75
Summer Dees Luke Meeks GCHS BASS TEAM 2 4.36 27 74
Austin Birdsong Baron Oettel Mt Juliet BASS Fishing Team 2 4.27 28 73
Trevor Boles Brayden Morgan Springfield High School BASS 2 4.18 29 72
Eli Stevenson Ben Freeman GCHS BASS TEAM 2 4.16 30 71
Kyler Whaley Logan Kilpatrick Falcon Anglers (Lincoln County) 2 4.06 31 70
Jonathan Monroe Carter Pugh Mt Juliet BASS Fishing Team 2 3.86 32 69
Zach Knight Peter West Gallatin HS BASS 2 3.71 33 68
Dakota Seyler Stone Grove Creek Wood 2 3.64 34 67
Gavin Walter Casey Tierney Whitwell High School 2 3.61 35 66
Braxton Campbell Lane Lassiter Warren County Pioneers 1 3.61 35 65
Jake Krauth Hunter Weaver FCHS BASS TEAM 2 3.58 37 64
Zach Knois Akin Duvall MC Bass Team (Marshall County) 2 3.58 37 64
Noah Park Evan Alexander Station Camp Fishing 2 3.5 39 62
Nathan Powell Chellan Cantrell Whitwell High School 2 3.15 40 61
Fysher Hayes Cory Edwards Beech HS Fishing 1 3.13 3.13 41 60
Marcus Borne Gavin Hackworth GCHS BASS TEAM 2 3.13 41 60
Westin Moss Drake Hemby Whitwell High School 2 3.09 43 58
Caleb Bridges Zachary Elliott Mt Juliet BASS Fishing Team 2 3.02 44 57
Asher Talbot Isaac Talbot Beech HS Fishing 2 3.01 45 56
Chris Payne Kellen McGranaghan Station Camp Fishing 2 2.97 46 55
BRANSON WELLS DAWSON WELLS Coffee County HS BASS Team 2 2.74 47 54
Brandon Harper Alek Kulas Mt Juliet BASS Fishing Team 1 2.72 48 53
ADAM PETTY JAYDEN YATES Coffee County HS BASS Team 2 2.63 49 52
Harrison Terry Luke Clifton Dickson County HS DCHS Fishing 1 2.56 50 51
Dylan Stokes KJ Mills Mt Juliet BASS Fishing Team 1 2.56 50 51
Travis Trussell Bryce Bland FCHS BASS TEAM 1 2.42 52 49
Gracie Black Haylee Black Dickson County HS DCHS Fishing 1 2.33 53 48
Hunter Spry NJ Roseberry Mt Juliet BASS Fishing Team 1 2.26 54 47
Logan Gibson Jackson Carlisle Falcon Anglers (Lincoln County) 1 2.24 2.24 55 46
Jacob Davidson Owen Chamberland Mt Juliet BASS Fishing Team 1 2.17 56 45
Trent Crocket Allen Johnson Symrna Bassin Bulldogs 1 2.1 57 44
Bedford Smith Eli McKamey Middle Tennessee Christian School 1 2.08 58 43
Zach Hyde Garrett Reeves Springfield High School BASS 1 2.05 59 42
Mattie Powell Sydney Walter Whitwell High School 1 2.02 60 41
Hayden Guthrie Kade Pretzch Summit Spartans Fishing 1 2 61 40
GARRETT DAVIS ISAIAH OWENS Coffee County HS BASS Team 1 2 61 40
Donavin ramsey Chandler Lombard Symrna Bassin Bulldogs 1 1.98 63 40
Braden Smith Houston Batey Middle Tennessee Christian School 1 1.97 64 40
Andrew Goostree Hunter Cain Beech HS Fishing 1 1.83 65 40
Elijah Willis Brody Gatlin Whitwell High School 1 1.83 65 40
Logan Carter Jake Pendergrass Falcon Anglers (Lincoln County) 1 1.76 67 40
Logan Floyd Brent Boehman Coffee County HS BASS Team 1 1.73 68 40
Adam Roth Cade Pilkinton Dickson County HS DCHS Fishing 1 1.73 68 40
Kolby Ward Brett Hardon Portland HS BASS Team 1 1.72 70 40
Hunter Owen Hunter Davis Cannon County HS BASS 1 1.64 71 40
Tyler Finley 0 MPHS BASS 1 1.62 72 40
Kolby Holcomb Bryan Martin Walker Valley HS Bass 1 1.61 73 40
Kayden Coates July Jones Warren County Pioneers 1 1.5 74 40
Dylan Crowder Jack Wells Hendersonville HS BASS 1 1.44 1.44 75 40
Gray Steelman Zach Klassen Beech HS Fishing 1 1.43 76 40
Rylie Burt Mason Kerr FCHS BASS TEAM 1 1.37 77 40
COLBY THURMOND PAUL ZUZICH Coffee County HS BASS Team 1 1.36 78 40
Jacob Damron Hunter Palmer THS BASS 1 1.31 79 40
Dylan Bedwell Logan Parker Springfield High School BASS 1 1.3 80 40
Jack Shain Sammy McCurry RC BASSIN' 1 1.13 81 40
Dylan Pittman Nick Hamilton Whitwell High School 1 0.86 82 40
Cameron Rucker Ethan Spivey MC Bass Team (Marshall County) 1 0.85 83 40
Darren Tarsh Lane Foster Mt Juliet BASS Fishing Team 1 0.85 83 40
Alex Johnson Justin Massey Hendersonville HS BASS 0 85 40
Anthony Cato Jonathon Nicholson Station Camp Fishing 0 0 85 40
Jackson Holbert Avery Johnson Riverside HS BASS 0 0 85 40
Jimmy O'Guin Autsin Oldfield Mt Juliet BASS Fishing Team 0 0 85 40
Cley McKillip Seth Whitten Summit Spartans Fishing 0 0 85 40
Blaine Blackburn Karsen Butcher Portland HS BASS Team 0 0 85 40
Johnathan Walls Rheagan Woodlee Warren County Pioneers 0 0 85 40
Spencer Minter Michael Evans Whitwell High School 0 0 85 40
Logan Ashby Lance Hill FCHS BASS TEAM 0 0 85 40
Eli Hawkins Payton Resha Springfield High School BASS 0 0 85 40
Brayden Harbert Syn’Quarius Knight Springfield High School BASS 0 0 85 40
Seth Gordon Trevor Sparks Middle Tennessee Christian School 0 0 85 40
Peyton Clark Nick Moon Falcon Anglers (Lincoln County) 0 0 85 40
Peyton Hargrove Alex Thompson THS BASS 0 0 85 40
Brody Parsley Isaac Clemons Mt Juliet BASS Fishing Team 0 0 85 40
Noah Ray Hayden Cooper THS BASS 0 0 85 40
Dalton Benson Payton Laney Mt Juliet BASS Fishing Team 0 0 85 40
SAWYER BANKS TREY BREWER Coffee County HS BASS Team 0 0 85 40
Ryan Cothran William Cothran MPHS BASS 0 0 85 40
Draco Braham Karah Stewart Springfield High School BASS 0 0 85 40
Adrian Painter Stephen Banks Warren County Pioneers 0 0 85 40
Dalton Bess Connor Farmer Warren County Pioneers 0 0 85 40
Troy Howard Jake Stanbery Gallatin HS BASS 0 0 85 40
Peyton Faulk Luke Brito Portland HS BASS Team 0 0 85 40
Canon Ybarra Adam traini Beech HS Fishing 0 0 85 40
Ian Shrum Peyton Price GCHS BASS TEAM 0 0 85 40
Aiden Grissom Will Prater Warren County Pioneers 0 0 85 40
Jonathan Keel CK Hampton Dickson County HS DCHS Fishing 0 0 85 40
Peyton Nunley W. Dray Wise GCHS BASS TEAM 0 0 85 40
Yun Kim Justin Mumford Beech HS Fishing 0 0 85 40
Jacob Hurst Ray Flynn Hickman HS BASS Team 0 0 85 40
Seth Phillips Eric Nate Reeves Falcon Anglers (Lincoln County) 0 85 40
Joshua Price Danny Windrow Symrna Bassin Bulldogs 0 0 85 40
Gavin Totherow Josh Willis Whitwell High School 0 0 85 40
Lane Hall Parker Mitchell Falcon Anglers (Lincoln County) 0 0 85 40
Conner Smith Avery Coffee County HS BASS Team 0 0 85 40
Cole Biggs Kaden Flynn Hickman HS BASS Team 0 0 85 40
Ian Jimerson Christin Lee Beech HS Fishing 0 0 85 40
Keane Frazier JD Hoyt Mt Juliet BASS Fishing Team 0 0 85 40
Cason Dement Luke Johnson Middle Tennessee Christian School 0 0 85 40
Jed Draper Seth Grimes FCHS BASS TEAM 0 0 85 40
JT Minor Matthew Mac Gallatin HS BASS 0 0 85 40
Jake Hoover Drew Thompson Dickson County HS DCHS Fishing 0 0 85 40
CURTIS TUDOR ETHAN BELL Coffee County HS BASS Team 0 0 85 40
Bailey Beasley Rafe Skog Station Camp Fishing 0 0 85 40
Adeline Smith Lynley Carpenter Hendersonville HS BASS 0 0 85 40
Kole Palmer Caleb Maybrey FCHS BASS TEAM 0 0 85 40
Alex Uhles Blake Davis Symrna Bassin Bulldogs 0 0 85 40
Blake Bolin Hayes Watson Middle Tennessee Christian School 0 0 85 40
Hunter Broadway Westley Crosslin Summit Spartans Fishing 0 0 85 40
Trace Johnson Blake Lundy Hickman HS BASS Team 0 0 85 40

Huge thanks to our sponsors that help make this all possible
Enigma Fishing SRM Concrete Missile Baits Tight Line Jigs, LLC V.R. Williams & Company Tims Ford Powersports CENTURY 21 Mid-State Realty, LLC Twin Creeks Marina and Resort Metalloid Firearm Cleaning Products ConnectScale Caymas Boats

image14